Świat

Najpierw go zatrzymali, potem odpuścili

Świat

Wikipedia Serhij Żadan został zatrzymany

Białoruś anulowała zakaz wjazdu do kraju dla ukraińskiego poety Serhija Żadana. W nocy z piątku na sobotę został on zatrzymany przez milicję w związku z obecnością na rosyjskiej "czarnej liście".

- Białoruś anulowała zakaz wjazdu do kraju dla ukraińskiego pisarza i poety Serhija Żadana. Decyzja została podjęta w ciągu kilku godzin – poinformowało w sobotę wieczorem białoruskie Radio Swaboda. Portal TUT.by podał, że decyzję podjęło białoruskie MSZ. - To, że sprawa zakończyła się pozytywnie, dobrze świadczy, że nie ma między nami napięć. Bardzo liczę na to, że to nie jest tendencja, lecz przypadek – powiedział Żadan Radiu Swaboda.

Przyjechał na targi książki, został zatrzymany

Wcześniej białoruskie media niezależne informowały, że Żadan, który przybył do Mińska na targi książki i festiwal poezji, został zatrzymany przez milicję.

W związku z tym, że znajduje się na rosyjskiej "czarnej liście", otrzymał bezterminowy zakaz wjazdu na Białoruś, która tworzy z Federacją Rosyjską państwo związkowe.

"Znany ukraiński poeta i pisarz Serhij Żadan otrzymał zakaz wjazdu na Białoruś na czas nieokreślony i jest deportowany z Białorusi. Żadan znajduje się na liście osób objętych zakazem wjazdu na terytorium Rosji" – poinformował w sobotę portal informacyjny "Biełorusskije Nowosti".

Jak poinformował Żadan na swoim profilu na Facebooku, późno w nocy z piątku na sobotę do jego hotelowego pokoju weszli funkcjonariusze milicji. Poeta został zabrany na posterunek, gdzie spędził noc. Poinformowano go, że zatrzymanie ma związek z obecnością na rosyjskiej "czarnej liście" za rzekome "związki z działalnością terrorystyczną". "Wstawili mi pieczęć zakazującą wjazdu na Białoruś na czas nieokreślony" – napisał Żadan. Na sytuację błyskawicznie zareagowało MSZ Ukrainy. Ambasada Ukrainy w Mińsku skierowała do białoruskiego MSZ notę, żądając wyjaśnień. Ukraiński resort dyplomacji wezwał też w celu złożenia wyjaśnień ambasadora Białorusi w Kijowie. Doszło także do rozmowy telefonicznej szefów MSZ Ukrainy i Białorusi – poinformował portal TUT.by.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia