Serbia kupiła od Chin system obrony przeciwlotniczej i drony bojowe

TVN24 | Świat

Autor:
mart//rzw
Źródło:
PAP

Serbia jest pierwszym europejskim odbiorcą chińskich dronów bojowych CH-92A oraz rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej FK-3 - wynika z dokumentów, do których dotarł Reuters. Agencja ocenia, że to kolejny sygnał pogłębiania się współpracy między Pekinem a Belgradem.

W corocznym raporcie państwowego przedsiębiorstwa handlującego bronią Jugoimport SDPR za 2019 rok, przedstawionym serbskim organom kontrolnym, widnieją 163 umowy importowe podpisane z 31 państwami na łącznie 620 mln dolarów - pisze Reuters po zapoznaniu się z dokumentem.

Według raportu Jugoimport kupił w Chinach drony bojowe CH-92A, a także nowej generacji system obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu FK-3. Serbia jest pierwszym europejskim odbiorcą tych rodzajów chińskiego uzbrojenia. Bezzałogowe maszyny latające wyposażone w laserowo kierowane pociski zostały już pod koniec czerwca przekazane lotnictwu tego kraju - relacjonuje agencja.

Współpraca Chin i Serbii

Reuters podkreśla, że w ostatnich latach Chiny zainwestowały miliardy euro w serbską gospodarkę, głównie w formie nisko oprocentowanych pożyczek i inwestycji w projekty energetyczne i infrastrukturalne. Chiny uważają Serbię za część globalnej Inicjatywy Pasa i Szlaku - lansowanego przez Pekin projektu logistycznego, mającego pobudzić handel międzynarodowy i powiększyć sferę chińskich wpływów gospodarczych.

Uzbrojenie armii serbskiej opierało się dotychczas na technologiach pochodzących z byłego ZSRR. W ostatnich latach Serbia kupiła od Rosji m.in. myśliwce, śmigłowce, czołgi i transportery opancerzone - przypomina agencja.

Serbia w 2006 r. ogłosiła neutralność i wstąpiła do prowadzonego przez NATO programu Partnerstwo dla Pokoju, ale nie stara się o pełne członkostwo w sojuszu.

Autor:mart//rzw

Źródło: PAP