"Gest dobrej woli" ługańskich separatystów. Przekazali Ukrainie więźniów

[object Object]
W maju separatyści z Ługańska przekazali 60 ukraińskich więźniów MSW ŁNR
wideo 2/3

Prorosyjscy separatyści z Ługańska przekazali władzom w Kijowie 64 więźniów - poinformowało ukraińskie Hromadske Radio. Przedstawiciele separatystów poinformowali, że uwolnili tych więźniów, którzy chcą kontynuować odbywanie kary na terenach kontrolowanych przez Ukraińców.

Ługańscy separatyści uwolnili Ukraińców, którzy zostali zatrzymani w czasach okupacji Donbasu lub zostali skazani wyrokami ukraińskich sądów przed wybuchem konfliktu w tym regionie w kwietniu 2014 roku

Do przekazania skazanych doszło na linii demarkacyjnej w rejonie miasta Szczastia, w obecności przedstawicieli Wspólnego Centrum Koordynacji i Kontroli do spraw przestrzegania porozumień pokojowych w Donbasie oraz ukraińskiej rzeczniczki praw obywatelskich Ludmyły Denysowej - poinformowała w środę ukraińska rozgłośnia Hromadske Radio.

"To szósty etap przekazywania więźniów z okupowanej części obwodu ługańskiego. Od grudnia 2018 roku do lipca 2019 roku przekazano 319 skazanych" - poinformowała Denysowa w środę na Facebooku.

454 skazanych

- Przypominamy, że jest to gest dobrej woli Ługańskiej Republiki Ludowej. Stronie ukraińskiej zostali przekazani ci więźniowie, którzy wyrazili chęć kontynuowania odbywania kary na terytorium Ukrainy - oświadczyła przedstawicielka separatystycznych władz w Ługańsku Olga Kobcewa, cytowana przez agencję RIA Nowosti.

Poprzednie przekazanie więźniów ukraińskich przez ługańskich separatystów miało miejsce 24 maja. Wówczas zakłady karne w obwodzie ługańskim opuściło 60 Ukraińców. Nagranie z tego wydarzenia zostało opublikowane na stronie "ministerstwa spraw wewnętrznych" separatystycznej republiki w Ługańsku.

Ludmyła Denysowa informowała wówczas, że ​​w latach 2014-2019 z okupowanych terytoriów w Donbasie stronie ukraińskiej przekazano 454 skazanych. - Jestem gotowa zabrać wszystkich obywateli Ukrainy, którzy odbywają karę w okupowanych terenach Donbasu i wyrazili chęć przeniesienia się na terytoria kontrolowane przez władze Ukrainy, by kontynuować odbywanie kary - podkreśliła wówczas ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor: tas / Źródło: hromadske.radio, RIA Nowosti, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MSW ŁNR

Pozostałe wiadomości