Separatyści z Ługańska mają jeszcze czterech zakładników

Aktualizacja:
Separatyści z Ługańska uwolnili 51 zakładników
Separatyści z Ługańska uwolnili 51 zakładników
tvn24
tvn24W Ługańsku separatyści przejęli budynek

Prorosyjscy separatyści, którzy okupują siedzibę SBU w Ługańsku, uwolnili rano pięć kolejnych osób. Wcześniej, w nocy, wypuścili 51 zakładników. W ich ręku jest jeszcze czworo ludzi. Według komunikatu centrali SBU w Kijowie, trwają rozmowy o całkowitym opuszczeniu przez separatystów ługańskiej delegatury resortu.

We wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że prorosyjscy separatyści zajęli i zaminowali siedzibę SBU w Ługańsku, na wschodzie kraju.

"Separatyści, grożąc bronią i materiałami wybuchowymi, siłą przetrzymują około 60 obywateli, którym nie pozwalają opuścić budynku i wrócić do domów. Oznacza to, że stosują środki używane przez terrorystów" - napisano w komunikacie.

W nocy ukraińska agencja UNIAN podała, powołując się na służby prasowe SBU, że w wyniku negocjacji udało się uwolnić 51 z 60 przetrzymywanych osób. Poinformowano również, że nikt nie został ranny.

Rozmowy w sprawie uwolnienia pozostałych zakładników były kontynuowane i nad ranem wypuszczono kolejne pięć osób. Do gmachu pozwolono wejść deputowanym ukraińskiego parlamentu. Media podały, że był tam m.in. kandydat na prezydenta Serhij Tihipko, który opuścił przed kilkoma dniami klub Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Rosjanie destabilizują wschodnią Ukrainę?

We wtorek szef administracji prezydenta Ukrainy Serhij Paszynski ostrzegł separatystów, że jeśli nie opuszczą okupowanych obiektów państwowych i nie złożą broni, to będą traktowani jak terroryści. Prócz siedziby SBU w Ługańsku prorosyjscy aktywiści kontrolują gmach administracji obwodowej w Doniecku.

Na Ukrainie trwa akcja antyterrorystyczna skierowana przeciwko siłom, dążącym do oderwania wschodnich regionów kraju. Władze państwowe o podsycanie nastrojów separatystycznych oskarżają Rosję.

Autor: kg\mtom,gak / Źródło: UNIAN, PAP

Źródło zdjęcia głównego: ENEX

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości