Świat

Separatyści się "jednoczą". Powołali "Noworosję"

Świat


Dokument o zjednoczeniu w składzie „Noworosji” podpisali w sobotę na zjeździe w Doniecku separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego. Na ceremonię sygnowania tego tekstu wpuszczono tylko rosyjskich dziennikarzy.

Porozumienie o zjednoczeniu w składzie jednego państwa - „Noworosji” - podpisali przedstawiciele samozwańczych „republik ludowych” obwodu donieckiego i ługańskiego. Ceremonia podpisania dokumentu odbyła się w donieckim hotelu „Szachtar Plaza”, który należy do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa, po zakończeniu zjazdu „ludowych przedstawicieli”. Zjazd zorganizował deputowany Ołeh Cariow, którego usunięto niedawno z Partii Regionów obalonego w lutym prezydenta Wiktora Janukowycza.

Za zamkniętymi drzwiami

Jak podkreśla „Ukraińska Prawda”, podpisanie dokumentu odbyło się za zamkniętymi drzwiami, w sali chronionej przez kilku uzbrojonych ludzi. Zarejestrować ceremonię pozwolono tylko dziennikarzom kanału „Rossija-24”.

Powołanie Noworosji przez separatystów odbyło się na kilkakanaście godzin przed rozpoczęciem wyborów prezydenckich na Ukrainie.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: dln//gak / Źródło: PAP

Raporty: