Świat

Separatyści ogłosili powstanie "Ługańskiej Republiki Ludowej"

Świat

PAP/EPA Podczas wiecu z udziałem kilkuset osób odczytano "Akt o proklamacji samostanowienia państwowego" i "Deklarację suwerenności ŁRL"

Prorosyjscy separatyści, którzy opanowali budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w Ługańsku, na wschodzie Ukrainy, ogłosili w niedzielę wieczorem powstanie "Ługańskiej Republiki Ludowej" - poinformowała Interfax-Ukraina, powołując się na lokalne media.

Podczas wiecu z udziałem kilkuset osób odczytano "Akt o proklamacji samostanowienia państwowego" i "Deklarację suwerenności ŁRL".

List anonimowy

Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, oba dokumenty odczytały nieznane nikomu kobiety, które przedstawiły się jako "koordynatorki rady ludowej Obwodu Ługańskiego". Podczas wiecu poinformowano o zamiarze separatystów przeprowadzenia referendum, którego uczestnicy mają odpowiedzieć na pytanie, czy "popierają akt proklamacji samostanowienia państwowego Ługańskiej Republiki Ludowej". Interfax-Ukraina odnotowała, że na wiecu nie było samozwańczego "ludowego gubernatora" Obwodu Ługańskiego Walerija Bołotowa. 6 kwietnia prorosyjscy separatyści opanowali budynek SBU w Ługańsku i okupują go do tej pory.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mn/kka/zp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Tagi:
Raporty: