Świat

Sentinel nad Mali. Brytyjski samolot szpiegowski na wojnie

Świat

Alan Radecki, CC BY-SASentinel sprawdził się w Libii i w Afganistanie

Wielka Brytania wysłała do Mali samolot szpiegowski Sentinel R-1. Maszyna ma wesprzeć francuską operację wojskową przeciwko islamistom. Samolot będzie stacjonował w amerykańskiej bazie lotniczej w Senegalu.

- Maszyna tego typu, która sprawdziła się w Libii i w operacjach antypartyzanckich w Afganistanie, wzmocni potencjał zwiadu lotniczego - powiedział minister obrony Philip Hammond cytowany przez "Daily Telegraph".

Sentinel w powietrzu fotografuje wszystko

Decyzję o wysłaniu samolotu produkowanego przez koncern Raytheon na bazie Bombardiera podjęła po konsultacjach z Francuzami brytyjska Narodowa Rada Bezpieczeństwa.

Maszyna z pięcioosobową załogą zwykle lata na wysokości 12 tys. metrów. W powietrzu może przebywać do dziewieciu godzin. Zbiera dane z terenu o dużej powierzchni, które mogą analizować na bieżąco członkowie załogi samolotu lub personel naziemny, planując operacje.

Uprzednio - w ramach wsparcia francuskiej operacji - Londyn wysłał do Mali dwa samoloty transportowe C-17.

Londyn będzie się bardziej angażował

- Rosnące zaangażowanie w Mali nasuwa skojarzenia z operacją w Sierra Leone, gdzie początkowo wysłaliśmy niewielkie siły, a z czasem przejęliśmy całość operacji Narodów Zjednoczonych - powiedział "Daily Telegraph" Matthew Jamison specjalista ds. zachodniej Afryki z instytutu RUSI (Royal United Services Institute).

- Sugeruje to, że nasze zaangażowanie rośnie i wyobrażam sobie, że w najbliższych tygodniach i miesiącach jego zakres będzie się zwiększał - dodał.

- Następnym logicznym krokiem będzie wysłanie w region kolejnych samolotów transportowych i zwiadowczych, a na dalszym etapie bojowych. Wielka Brytania najprawdopodobniej wyśle do Mali kilkudziesięciu wojskowych z zadaniem przeszkolenia malijskich żołnierzy w oparciu o rozpoczynający się w lutym program UE - zauważa ze swej strony "Daily Telegraph".

Premier David Cameron ostrzegł ostatnio, że walka z Al Kaidą w północnej i zachodniej Afryce to sprawa całego pokolenia. Może to oznaczać, że z czasem Londyn skieruje do tego rejonu również siły naziemne. Mają tam też zostać rozmieszczone siły kilku państw zachodnioafrykańskich.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alan Radecki, CC BY-SA

Tagi:
Raporty: