TVN24 | Świat

"Prośba o przekazanie miliarda dolarów zostanie przekazana w tym tygodniu do Pentagonu"

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
Reuters

Przedstawiciel amerykańskiego Senatu oświadczył, że spodziewa się, iż Waszyngton w krótkim czasie autoryzuje przekazanie Izraelowi miliarda dolarów w celu uzupełnienia liczby pocisków zasilających system obronny Żelazna Kopuła, który w maju był wykorzystywany podczas ataków ze Strefy Gazy.

- Prośba o przekazanie miliarda dolarów trafi w tym tygodniu do Pentagonu od izraelskiego ministerstwa obrony. Chodzi o uzupełnienie liczby pocisków dla Żelaznej Tarczy i kilku innych rzeczy, żeby podnieść skuteczność systemu – powiedział senator Lindsey Graham podczas wizyty w Jerozolimie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wysokiej rangi republikanin i przedstawiciel senackiej komisji ds. przydziałów środków podczas wtorkowej wizyty w Izraelu spotkał się z premierem Benjaminem Netanjahu, jak również z ministrem obrony Benim Gancem. Amerykańska komisja nadzoruje wydatki, w tym zagraniczną pomoc wojskową.

Lindsey Graham powiedział, że Żelazna Kopuła podczas majowych ataków rakietowych ze Strefy Gazy uratowała tysiące istnień ludzkich. Stwierdził, że izraelska prośba o wsparcie finansowe znajdzie poparcie prezydenta Joe Bidena i Kongresu, w którym większość stanowią demokraci. - Po ostatnich starciach między Hamasem a Izraelem w Stanach Zjednoczonych panowało wielkie zamieszanie, ale przybyłem tutaj, żeby powiedzieć jak szerokie poparcie dla Izraela panuje wśród przedstawicieli Partii Demokratycznej – powiedział senator.

Joe Biden powiedział, że uzupełni Żelazną Kopułę, która pomogła Izraelowi odeprzeć większość z 4300 rakiet wystrzelonych w czasie konfliktu ze Strefy Gazy.

Zawieszenie broni i amerykańskie poparcie dla Izraela

Izrael i Hamas wprowadziły zawieszenie broni 21 maja po 11 dniach zaciekłych walk. W wyniku wymiany ognia zginęło prawie 250 osób, z których prawie wszystkie prócz 13 były Palestyńczykami.

Ostra reakcja zbrojna Izraela wywołała krytykę niektórych przedstawicieli Partii Demokratycznej, ale – jak zauważa Reuters – Izrael generalnie cieszy się silnym poparciem w Waszyngtonie. Kongres rutynowo zatwierdza duże sumy na finansowanie izraelskiego wojska, a kraj ten postrzegany jest jako solidny partner w niestabilnym regionie.

Ministerstwo obrony Izraela poinformowało, że szef resortu Beni Ganc spotka się w czwartek w Waszyngtonie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem i doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake’em Sullivanem w celu omówienia między innymi kwestii pomocy wojskowej.

Autor:asty\mtom

Źródło: Reuters