Senat przeciwny polityce Trumpa. Nie chce brać udziału w "katastrofalnej wojnie"

TVN24


Kontrolowany przez republikanów Senat USA uchwalił w środę rezolucję wzywającą do zakończenia amerykańskiego wsparcia dla koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej, uczestniczącej w wojnie w Jemenie. Decyzję tę podjął wbrew polityce prezydenta Donalda Trumpa.

Rezolucję uchwalono stosunkiem głosów 54:46, przy czym do głosujących za nią demokratów przyłączyło się siedmiu senatorów z Partii Republikańskiej. Została ona przesłana do Izby Reprezentantów, w której demokraci mają większość i która - jak się oczekuje - uchwali ją bez większych problemów.

Rezolucja stawia Kongres na kolizyjnym kursie z prezydentem, który już zagroził wetem. Biały Dom określił rezolucję jako "powodującą poważne wątpliwości konstytucyjne".

Nie wspierać "katastrofalnej wojny"

Przegłosowując rezolucję senatorowie powołali się na uchwaloną w 1973 r. Rezolucję o Uprawnieniach Wojennych (War Powers Resolution, znana również jako War Powers Act), której celem było uniemożliwienie prezydentowi zaangażowania Stanów Zjednoczonych w konflikt wojenny bez zgody Kongresu.

- Nieprzekraczalną linią jest to, że Stany Zjednoczone nie powinny wspierać katastrofalnej wojny prowadzonej przez despotyczny reżim z nieodpowiedzialną polityką zagraniczną - powiedział jeden z inicjatorów rezolucji, demokratyczny senator Bernie Sanders.

Dodał, że głosowanie za rezolucją "rozpocznie proces odzyskiwania naszych (Kongresu - red.) uprawnień konstytucyjnych poprzez zakończenie zaangażowania USA w wojnę, na którą Kongres nie udzielił zgody".

Drugim inicjatorem rezolucji był republikanin Mike Lee, który powiedział, że "pomagamy obcemu mocarstwu bombardować jego przeciwników".

Dziesiątki tysięcy ofiar wojny w Jemenie

Tocząca się od czterech lat wojna domowa w Jemenie, w której koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z rebeliantami Hutu wspieranymi przez Iran, pochłonęła już dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych i spowodowała kryzys humanitarny o gigantycznych rozmiarach.

Dotychczasowe wsparcie USA dla sił koalicji miało głównie charakter logistyczny, ale obejmowało także m.in. identyfikację celów dla saudyjskiego lotnictwa.

Autor: asty,mm/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: