Procedura usunięcia z EPL utknęła oficjalnie z powodu koronawirusa. Tusk: co jeszcze powinien zrobić Fidesz?

Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

Szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk zapytał na Twitterze, "co jeszcze powinien zrobić Fidesz, żeby wszyscy zobaczyli, że po prostu nie pasuje do naszej politycznej rodziny". Dzień wcześniej na jaw wyszła afera z udziałem konserwatywnego eurodeputowanego rządzącej na Węgrzech partii. Został on przyłapany na udziale w orgii w Brukseli, łamiąc restrykcje epidemiczne. 

Prominentny polityk Fideszu Jozsef Szajer został w piątek przyłapany na udziale w seksimprezie z udziałem ponad 20 osób w Brukseli. Policja interweniowała, bo spotkanie łamało restrykcje koronawirusowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Po tym, jak sprawa wyszła na jaw, Szajer przyznał się do udziału w imprezie, zaprzeczając jednak, by narkotyki, które odkryto w jego plecaku, należały do niego. Opisując całe zdarzenie belgijska policja ujawniła, że mężczyzna próbował uciec po rynnie z miejsca, w którym odbywało się seksparty.

Jozsef SzajerDAINA LE LARDIC/UE

KIM JEST JOZSEF SZAJER?

Komentatorzy zwracają uwagę na fakt, że węgierski eurodeputowany, który w poprzedzający rewelacje weekend zrezygnował niespodziewanie wtedy z mandatu, należał do trzonu konserwatywnych polityków węgierskiego Fideszu i był współtwórcą zapisów tamtejszej konstytucji, które mówią o tradycyjnej roli rodziny złożonej z kobiety i mężczyzny.

"Co jeszcze powinien zrobić Fidesz, żeby wszyscy zobaczyli, że po prostu nie pasuje do naszej politycznej rodziny" - zapytał na Tiwtterze przewodniczący EPL, były premier Donald Tusk.

Co z Fideszem w strukturach EPL?

Członkostwo rządzącego na Węgrzech Fideszu w EPL zostało zawieszone w marcu 2019 roku. Na początku kwietnia tego roku 14 ugrupowań wchodzących w skład EPL zwróciło się do Tuska o usunięcie z rodziny politycznej chadeków partii premiera Viktora Orbana. Była to konsekwencja przyjęcia przez parlament Węgier prawa o ochronie przed koronawirusem, które przyznawało rządowi w Budapeszcie bezterminową możliwość rządzenia za pomocą dekretów.

W liście do członków EPL z 1 kwietnia bieżącego roku Tusk napisał, że obecnie priorytetem jest walka z pandemią COVID-19, ale wkrótce nadejdzie czas, gdy będą musieli przemyśleć stanowisko w sprawie wykluczenia Fideszu z tej grupy.

We wrześniu Tusk ogłosił, że zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej nie będzie głosowało nad wykluczeniem Fideszu ze względu na to, że spotkania organizowane są w formie wideokonferencji i nie da się zapewnić tajności głosowania.

Kluczowe dla decyzji w sprawie wykluczenia Fideszu jest stanowisko niemieckiej CDU kanclerz Angeli Merkel. Dotychczas partia ta nie chciała dawać zielonego światła na wykluczenie Fideszu z EPL.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości