Sekretna wizyta szefa CIA. Tematem "wywrotowe działania" Iranu

CC BY SA Wikipedia | Paolo Contri/IAEA ImagebankSzef CIA rozmawiał m.in. z szefem Mossadu oraz premierem Izraela

Szef CIA John Brennan „sekretnie” odwiedził w ubiegłym tygodniu Izrael. Powodem wizyty były toczące się negocjacje sześciu światowych mocarstw z Iranem na temat jego programu nuklearnego.

Do wizyty doszło na kilka tygodni przed terminem osiągnięcia ostatecznego porozumienia, ustalonym na 30 czerwca. Porozumieniu od samego początku zdecydowanie sprzeciwia się Izrael, co doprowadziło do napięć w jego relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

"Bardzo mocne relacje" USA - Izrael

Szef CIA spotkał się z szefem Mossadu Tamirem Pardo, premierem Benjaminem Netanjahu, a także grupą przedstawicieli izraelskiego wywiadu. Według dziennika Haaretz, który powołuje się na anonimowe źródła w izraelskim rządzie, tematem rozmów były negocjacje nuklearne z Iranem oraz „wywrotowe irańskie działania" na Bliskim Wschodzie.

Jak zauważono w izraelskich mediach, Brennan w ubiegłym tygodniu podkreślał w wywiadzie „bardzo, bardzo mocne relacje USA z Izraelem w dziedzinie wywiadu, bezpieczeństwa i wojskowości”.

- To jedna ze świetnych cech naszego systemu (sojuszu USA z Izraelem - red.). Mogą być różnice polityczne pomiędzy naszymi rządami, ale profesjonaliści zajmujący się wywiadem i bezpieczeństwem są świadomi, że ich obowiązkiem jest zapewnianie bezpieczeństwa swoich państw - mówił.

Komentarza w tej sprawie odmówiły biuro premiera Benjamina Netanjahu a także izraelskie Ministerstwo Obrony.

Ostateczny układ na horyzoncie

2 kwietnia przedstawiciele Iranu i sześciu mocarstw osiągnęli w Lozannie ramowe porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego, zawierające kluczowe punkty przyszłego, ostatecznego układu. Jego celem jest pozbawienie Iranu zdolności wyprodukowania broni jądrowej w zamian za złagodzenie międzynarodowych sankcji szkodzących irańskiej gospodarce.

Negocjacje z Teheranem są jednym z głównych powodów oficjalnej wizyty w Izraelu gen. Martina Dempseya, Przewodniczącego Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA. Gen. Dempsey, najwyższy rangą amerykański wojskowy, przyleciał do Izraela w poniedziałek.

Autor: mm//gak / Źródło: Haaretz, Israel National News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Paolo Contri/IAEA Imagebank

Pozostałe wiadomości