TVN24 | Świat

Pompeo porównuje Chiny do Frankensteina. "Wolny świat musi zatriumfować"

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, powiedział w czwartek, że USA muszą użyć "bardziej kreatywnych i asertywnych sposobów", by Pekin zmienił swoje postępowanie. Przywołał też słowa prezydenta Richarda Nixona, który porównał komunistyczne Chiny do Frankensteina.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo przemawiał w Bibliotece Richarda Nixona w Yorba Linda w Kalifornii, m.in. w obecności chińskich dysydentów. - Prezydent Nixon powiedział kiedyś, że obawia się, że otwierając świat na Komunistyczną Partię Chin stworzył "Frankensteina". I oto jesteśmy w tym miejscu - stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji.

Zmarły w 1994 roku Nixon był prezydentem USA w latach 1969-74. Jako amerykański przywódca otworzył drogę do nawiązania stosunków dyplomatycznych USA z komunistycznymi Chinami pod koniec lat 70. XX wieku.

"Wolny świat musi zatriumfować nad tą nową tyranią"

W trakcie swojej przemowy Pompeo oskarżył Pekin o nieuczciwe praktyki handlowe, łamanie praw człowieka i próby infiltracji USA. Ocenił, że w ostatnich latach chińska armia stała się "silniejsza i groźniejsza". Mówił również o tym, że USA muszą użyć "bardziej kreatywnych i asertywnych sposobów", by Pekin zmienił swoje postępowanie.

- Wolny świat musi zatriumfować nad tą nową tyranią - stwierdził sekretarz stanu, uznając, że starego paradygmatu relacji z Chinami "nie można już kontynuować". - Prawda jest taka, że nasza polityka i polityka innych wolnych narodów wskrzesiła upadającą chińską gospodarkę, tylko po to, by zobaczyć, jak Pekin gryzie międzynarodowe ręce, które go karmiły - ocenił Pompeo.

- Obronienie naszych wolności przed Komunistyczną Partią Chin jest misją naszych czasów - uznał, podkreślając, że Stany Zjednoczone są przygotowane, by jej przewodzić. Agencja Associated Press oceniła, że uznając politykę Nixona wobec Chin za porażkę Pompeo "podważył w jedno z najważniejszych osiągnięć republikańskiej polityki zagranicznej w ciągu ostatnich pięciu dekad".

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin ocenił wystąpienie Pompeo jako niezgodne z prawdą i przepełnione ideologicznymi uprzedzeniami.

Napięte stosunku na linii USA-Chiny

Przemówienie Pompeo przypada na okres wyjątkowo napiętych stosunków między USA a Chinami. Relacje te uległy gwałtownemu pogorszeniu w trakcie pandemii COVID-19. Przedmiotem sporu są m.in. kwestie handlu, roszczenia terytorialne Pekinu na Morzu Południowochińskim oraz narzucenie przez Chiny Hongkongowi ustawy o bezpieczeństwie wewnętrznym. We wtorek władze USA - w ramach najnowszej fazy eskalacji - dały Chinom 72 godziny na zamknięcie konsulatu w Houston.

Według Pompeo chiński konsulat w Teksasie to "ośrodek szpiegostwa i kradzieży własności intelektualnej". Chiny uważają, że ruch USA poważnie zaszkodzi stosunkom dwustronnym i ostrzegły przed symetryczną reakcją ze swej strony.

W piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin przekazało ambasadzie USA w tym kraju, aby zamknęła konsulat w mieście Chengdu.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości