Świat

"Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań"

Świat

Aktualizacja:
[object Object]
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w Warszawietvn24
wideo 2/22

Nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz we wtorek po spotkaniu z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. Dziękował też za służbę amerykańskich żołnierzy w Polsce. Szef amerykańskiej dyplomacji określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wylądował we wtorek o godzinie 16 na lotnisku Chopina. Po godzinie 16.30 spotkał się z szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem.

Po rozmowach odbyła się wspólna konferencja prasowa.

Czaputowicz: nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne

Szef polskiego MSZ dziękował Pompeo za wizytę w Warszawie i "konstruktywne rozmowy". - Ta rozmowa potwierdziła doskonały stan stosunków między naszymi państwami. Przedyskutowaliśmy najważniejsze kwestie w stosunkach dwustronnych oraz w polityce międzynarodowej - podkreślił.

Szef polskiej dyplomacji dodał, że rozmowy z Pompeo będzie kontynuował w środę. Złożą wtedy wspólną wizytę w bazie NATO, w której stacjonują żołnierze amerykańscy.

- Dzisiejsze rozmowy pokazały, że nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne, przede wszystkim jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Chciałem jeszcze przed jutrzejszą wizytą złożyć na ręce sekretarza Pompeo podziękowania za dotychczasową służbę żołnierzy amerykańskich w Polsce. Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpieczni - mówił Czaputowicz.

Jak dodał, rząd "podziela stanowisko, że Nord Stream 2 nie służy bezpieczeństwu energetycznemu Europy". - Uważamy, że to przedsięwzięcie nietrafione, a wręcz szkodliwe dla bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie - powiedział.

Czaputowicz po spotkaniu z Pompeo: nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne
Czaputowicz po spotkaniu z Pompeo: nasze cele w polityce zagranicznej są zbieżne tvn24

Pompeo: USA są przeciwne Nord Stream 2

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo podkreślał, że polsko-amerykańskie stosunki w dziedzinie energetyki są bardzo dobre i bardzo ważne.

- Polska stara się doprowadzić do importu amerykańskiego gazu i ropy naftowej - mówił Pompeo. Dodał przy tym, że Polska stara się uniezależnić od dostaw rosyjskiego gazu.

Pompeo oświadczył, że USA są przeciwne Nord Stream 2. - Umocniłby on przewagę rosyjską i uzależniłby inne państwa europejskie od dostaw rosyjskich - powiedział.

"Cały czas współpracujemy w sprawie zniesienia wiz do USA"

Jak dodał, stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi rozwijają się. - Polska jest naszym doskonałym sojusznikiem - podkreślił Pompeo.

- Cały czas współpracujemy nad tym, aby osiągnąć cel zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych - zapewnił.

"Omówiliśmy plany dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce"

Czaputowicz podziękował Pompeo za dotychczasową służbę żołnierzy amerykańskich w Polsce. - Dzięki tej służbie czujemy się w naszym kraju bezpieczni - podkreślił.

Dodał, że podczas rozmowy z Pompeo omówili "plany dalszego rozszerzenia obecności sił amerykańskich w Polsce". - Mam nadzieję na kontynuowanie dialogu politycznego w tej sprawie w najbliższych miesiącach z naszymi amerykańskimi partnerami - zaznaczył Czaputowicz.

- Z zadowoleniem przyjąłem zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do pełnej implementacji instalacji obrony przeciwrakietowej w Redzikowie. Poruszyliśmy też kwestię bezpieczeństwa energetycznego, rozważaliśmy możliwości dalszej dywersyfikacji dostaw energii, zwłaszcza jeśli chodzi o terminal LNG i dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, a także rozbudowę infrastruktury i rozwój technologii - powiedział.

"Prezydent Trump jest wdzięczny, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań"

Amerykański sekretarz stanu określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie, wyróżniając w szczególności "wspaniałe" stosunki z Warszawą w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa.

Pompeo nawiązał również do planowanego na środę spotkania z polskimi i amerykańskimi żołnierzami w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Jak podkreślił, wspólna służba polskich i amerykańskich żołnierzy w ramach sił NATO świadczy "o tym, że nasz Sojusz jest w stanie przeciwstawić się każdemu agresorowi i każdemu zagrożeniu".

Zastrzegł jednocześnie, że NATO nie mogłoby być w pełni silne, gdyby nie wsparcie wszystkich sojuszników. - Prezydent Trump jest wdzięczny za to, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań i wspiera Sojusz w miarę swoich możliwości - oświadczył.

Pompeo: prezydent Trump jest wdzięczny, że Polska wywiązuje się ze zobowiązań
Pompeo: prezydent Trump jest wdzięczny, że Polska wywiązuje się ze zobowiązańtvn24

Szef MSZ: podzielamy negatywne stanowisko wobec agresywnych działań Rosji

Czaputowicz poinformował również, że wstępnie omówił z Pompeo implikacje łamania przez Rosję traktatu INF i decyzję USA o wycofaniu się z tego traktatu. - Uważamy tę decyzje za słuszną. Traktat, który jest przestrzegany tylko przez jedna stronę, jest właściwie nieobowiązującym traktatem - powiedział.

Szef MSZ dodał, że podczas spotkania z sekretarzem stanu USA omówili kwestię "roli Sojuszu Północnoatlantyckiego dla bezpieczeństwa w Europie". - Razem musimy stawić czoło zagrożeniom związanym z bronią nuklearną, terroryzmem, cyberatakami - powiedział.

- Podzielamy negatywne stanowisko wobec agresywnych działań Rosji zwłaszcza w stosunku do Ukrainy - powiedział szef MSZ. W tym kontekście wymienił działania Rosji związane z incydentami na Morzu Azowskim i "nieakceptowalnym przez prawo międzynarodowe przetrzymywaniu ukraińskich marynarzy". - To nie ma uzasadnienia - podkreślił Czaputowicz.

Czaputowicz: podzielamy negatywne stanowisko wobec agresywnych działań Rosji
Czaputowicz: podzielamy negatywne stanowisko wobec agresywnych działań Rosjitvn24

Plan wizyty Pompeo

W środę sekretarz stanu USA odwiedzi żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Według zapowiedzi MON będzie mu towarzyszył szef MSZ i jeden z wiceministrów obrony.

Według planu wizyty przedstawionego przez MON Mike Pompeo zostanie tam oficjalnie przywitany przez wojsko. Trzon żołnierzy NATO stacjonujących w Bemowie Piskim tworzą Amerykanie.

Podczas wizyty sekretarza stanu USA żołnierze z Batalionowej Grupy Bojowej NATO zaprezentują swoje możliwości bojowe w pokazie dynamicznym.

Przed południem zaplanowano spotkanie Mike Pompeo z żołnierzami w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu.

Konferencja bliskowschodnia

Główny cel wizyty Pompeo to jednak konferencja bliskowschodnia. Rozpocznie się ona 13 lutego kolacją na Zamku Królewskim, gdzie swoje wystąpienie zaplanowali prezydent Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence.

Jak informował szef MSZ Jacek Czaputowicz, swój udział w konferencji zapowiedziało ponad 60 państw, w tym wszystkie państwa UE i dziesięć krajów Bliskiego Wschodu.

W przeddzień konferencji bliskowschodniej spotkanie Pompeo z Czaputowiczem
W przeddzień konferencji bliskowschodniej spotkanie Pompeo z CzaputowiczemFakty TVN

Autor: adso,kb//kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tymon Markowski/MSZ

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości