TVN24 | Świat

"Nasze relacje z Rosją pozostaną wyzwaniem, ale jesteśmy na to przygotowani"

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ocenił, że relacje USA z Rosją pozostaną wyzwaniem. Oświadczył, że dla ochrony swoich interesów Waszyngton będzie współdziałał z Moskwą w pewnych sferach. - Będziemy też pociągać ją do odpowiedzialności za bezwzględne i wrogie działania – dodał.

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken brał udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli. Na konferencji prasowej mówił, iż "wszyscy spodziewamy się, że nasze relacje z Rosją pozostaną wyzwaniem w dającej się przewidzieć przyszłości". - Ale jesteśmy na to przygotowani – oznajmił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Możemy jednak mieć nadzieję na relacje z Rosją, które są przewidywalne i stabilne. Zamierzamy angażować Rosję w sposób, który chroni nasze interesy (...). Ale nawet jak będziemy pracować z Rosją, żeby realizować interesy nasze i Sojuszu, (...) to będziemy też pociągać ją do odpowiedzialności za bezwzględne i wrogie działania – zapewnił Blinken.

- Myślę, że już to zademonstrowaliśmy. Zwłaszcza przedłużając (układ) Nowy START o pięć lat, ale też poprzez działania, które podjęliśmy, pociągając Rosję do odpowiedzialności. Jedną ze sfer, gdzie mamy obopólny interes, jest stabilność strategiczna – ocenił.

USA w lutym przedłużyły z Rosją układ Nowy START

Stany Zjednoczone zdecydowały na początku lutego o przedłużeniu na pięć lat układu z Rosją z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

Autor:pp\mtom

Źródło: PAP