Świat

Sekretarz generalny ONZ zaskakuje. Odwiedzi Koreę Północną

Świat

Kim Dzong Un rządzi Koreą od 2011 roku

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun złoży w tym tygodniu wizytę w Korei Północnej - poinformowała w poniedziałek południowokoreańska agencja Yonhap powołując się na źródła w ONZ. Podkreśla się, że będzie to rzadkie wydarzenie dyplomatyczne w tym izolowanym kraju.

Zarówno południowokoreańskie MSZ jak i rzecznik ONZ nie potwierdzili dotychczas tej informacji a agencja Yonhap nie podała bliższych szczegółów.

ONZ potwierdziło jednak, że sekretarz generalny Ban Ki Moon jest gotowy odegrania znaczącej roli w rozmowach na temat pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Sankcje

Ban Ki Mun, który pochodzi z Korei Południowej, planował już wcześniej w br. podróż do Pjongjangu jednak władze Korei Północnej w ostatniej chwili wycofały zaproszenie bez podania przyczyn. ONZ zastosowała wobec Korei Północnej szereg sankcji za rozbudowę i testy arsenału nuklearnego oraz rakiet. Ponadto w grudniu ub. r. Zgromadzenie Ogólne ONZ wezwało Radę Bezpieczeństwa do rozważenia postawienia Korei Północnej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym, po tym jak śledztwo ujawniło powszechne stosowanie w tym kraju tortur i innych okrutnych praktyk. Pjongjang odwiedziło poprzednio dwóch sekretarzy generalnych ONZ - Kurt Waldheim dwukrotnie w 1979 i w 1981 r. i Butros Butros Ghali w w 1993 r.

Korea Północna bogaci się na niewolniczej pracy obywateli:

Autor: mb/r / Źródło: PAP