Świat

Sędzia Sądu Najwyższego dostał dożywocie

Świat

sxc.huSędzia Sądu Najwyższego łapówkarzem

Były sędzia Sądu Najwyższego Chin dostał dożywocie za malwersacje i przyjęcie łapówek o wartości ponad pół miliona dolarów. To najwyżej postawiona osoba skazana za tego typu przestępstwo w ramach walki z korupcją prowadzonej przez chińską Partię Komunistyczną.

Najwyższy Sąd Ludowy jest najwyższą władzą sądowniczą w Chinach, a Huang Songyou był jego wiceprzewodniczącym. Złożone z 13 osób gremium ma szerokie uprawnienia, w tym nadzór nad sądami niższej instancji oraz możliwość rewizji wszystkich wyroków śmierci.

Sędzia-łapówkarz wyrzucony z partii

Huang skazano za przyjęcie 3,9 miliona yuanów (ok. 574 tys. dolarów) łapówki od firmy prawniczej w zamian za korzystne orzeczenia w latach 2005-2008. Zarzucono mu też sprzeniewierzenie 1,2 miliona yuanów (około 176 tys. dolarów) z rządowych funduszy w czasie, gdy był przewodniczącym sądu niższej instancji w południowej prowincji Kuangtung w 1997 roku.

Sędzia został zdymisjonowany i wyrzucony z partii w sierpniu. Jego proces rozpoczął się w czwartek. Byłemu sędziemu skonfiskowano też cały majątek.

Dotychczas najwyższym członkiem chińskiej Partii Komunistycznej skazanym za podobne przestępstwo był jej sekretarz generalny z Szanghaju Chen Liangyu, którego w 2008 roku skazano na 18 lat więzienia.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu