Ściganie podsłuchujących dziennikarzy pochłonie 40 mln funtów

Scotland Yard ma masę roboty z dziennikarzamiWikipedia (CC BY SA)

Scotland Yard przewiduje, że łączny koszt trzech policyjnych dochodzeń związanych z aferą wykorzystywania podsłuchów przez media sięgnie około 40 mln funtów - usłyszeli członkowie brytyjskiej Izby Gmin. Śledztwa mają potrwać jeszcze trzy lata.

Wyjaśnienia przed parlamentarną komisją śledczą ds. polityki wewnętrznej składała we wtorek przechodząca w stan spoczynku zastępczyni komisarza Scotland Yardu Sue Akers. Obowiązki nadzoru trzech dochodzeń przejmie po niej Stephen Kavanagh.

Akers zastrzegła, że czas trwania dochodzeń uzależniony będzie od tego, jak szybko policja zbierze całość materiału dowodowego. Odegrają tutaj rolę również zalecenia komisji lorda Levesona, prowadzącego osobne dochodzenie w sprawie standardów w mediach i kontaktów mediów z politykami, oraz to, czy w sprawę ingerować będzie rządowy pełnomocnik ds. informacji.

Masowe naruszenia

Afera podsłuchowa koncentruje się wokół funkcjonowania tabloidu "News of the World" ("NotW") w okresie, gdy jego redaktorami naczelnymi byli Rebekah Brooks i Andy Coulson - czyli w latach 2000-07. Tabloid, który przestał się ukazywać w lipcu ubiegłego roku, wchodził w skład imperium prasowego Ruperta Murdocha. Trzy policyjne operacje - Weeting (dotyczy dokonywania przez hakerów na zlecenie "NotW" włamań do skrzynek poczty głosowej), Elveden (przekupywanie funkcjonariuszy państwowych przez tabloidy) oraz Tuleta (włamania komputerowe i innego rodzaju podsłuchy niepodpadające pod Weeting) - w roku obrachunkowym 2011/12 kosztowały blisko 9 mln funtów, a w ciągu czterech lat rachunek wzrośnie łącznie do około 40 mln funtów.

Znacznie siły

Akers powiedziała posłom, że w dochodzenia zaangażowanych jest 185 oficerów śledczych i cywilnych współpracowników. Najwięcej z nich skierowano do operacji Weeting i Tuleta - odpowiednio 96 i 70. Ujawniła, że policja zakończyła etap identyfikowania osób, które podsłuchiwano, i kontaktowania się z nimi, a obecnie będzie się koncentrować na przygotowaniu spraw dla prokuratury. Osiem osób zostało jak dotąd oskarżonych przed sądem w związku z operacją Weeting. W związku z operacją Weeting aresztowano 25 osób, w przypadku Elveden jest ich 43, a Tuleta 11. Grupę 4744 ofiar podsłuchowych praktyk "NotW" policja dzieli na "prawdopodobne" (1069 osób) i "potencjalne" (3675).

Autor: mk/fac / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA)