Stany Zjednoczone podsłuchiwały Schroedera, by dowiedzieć się czegoś o Putinie

Kim jest Putin dla Schroedera?
Kim jest Putin dla Schroedera?
tvn24
tvn24Gerhard Schroeder znany jest z dobrych relacji z Władimirem Putinem

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała Gerharda Schroedera nie tylko wtedy, gdy był kanclerzem Niemiec, ale także po jego odejściu z rządu. Wszedł on wtedy do rady nadzorczej spółki budującej Nord Stream. O sprawie pisze "Bild".

Demaskatorski portal WikiLeaks opublikował w tym tygodniu dokumenty, z których wynika, że NSA podsłuchiwała nie tylko kanclerz Angelę Merkel, ale także jej poprzedników - Gerharda Schroedera i Helmuta Kohla oraz wielu innych członków niemieckiego rządu.

Zażyłe relacje Schroedera z Putinem

Dziennik "Bild" poinformował, że Schroeder pozostał w polu zainteresowania służb USA także po przegranych wyborach i odejściu ze stanowiska szefa rządu w 2005 roku. Co więcej, NSA zintensyfikowała wręcz działania wywiadowcze wobec polityka niemieckiej SPD. Powodem zainteresowania służb USA Schroederem były jego zażyłe stosunki z prezydentem Rosji Władimira Putinem.

Zaledwie kilka tygodni po odejściu z urzędu kanclerskiego Schroeder wszedł do rady nadzorczej, kierowanego przez Gazprom, rosyjsko-niemieckiego konsorcjum Nord Stream, budującego gazociąg po dnie Morza Bałtyckiego - przypomina "Bild", dodając, że niemiecki polityk kontynuował bliskie kontakty z Putinem.

Podsłuchując Schroedera, amerykańskie służby mogły dowiedzieć się czegoś więcej o zwykle hermetycznym świecie wokół Putina - czytamy w niedzielnym wydaniu "Bilda".

NSA zależało też na informacjach o dyrektorze Nord Stream, Matthiasie Warnigu - zaprzyjaźnionym z Putinem i Schroederem niemieckim przedsiębiorcy, byłym wysokim funkcjonariuszu wschodnioniemieckiej policji politycznej Stasi.

Francuscy prezydenci na podsłuchu

Wcześniej WikiLeaks informował, że NSA w latach 2006-12 podsłuchiwała francuskich prezydentów: Jacques'a Chiraca, Nicolasa Sarkozy'ego i Francois Hollande'a. Podsłuchiwano także innych wysokich rangą przedstawicieli francuskich władz, w tym ministrów i dyplomatów. USA zaprzeczają.

Autor: mm//plw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości