UE i Rosja razem na Bliskim Wschodzie? Ważny głos z Berlina

kremlin.ruW świecie islamu iskrzy

Europa musi w większym stopniu przyczynić się do stabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie i powinna pomyśleć o wypracowaniu wspólnej strategii z Rosją w celu zmniejszenia napięć między regionalnymi potęgami: Iranem i Arabią Saudyjską - powiedział minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Relacje między Arabią Saudyjską i Iranem są bardzo napięte od początku roku. Wtedy to saudyjskie władze dokonały egzekucji 47 osób skazanych na karę śmierci za działalność terrorystyczną. Jednym ze straconych był wpływowy szyicki duchowny Nimr al-Nimr, co wywołało wzburzenie szyitów na całym Bliskim Wschodzie. Demonstranci zaatakowali i zdemolowali saudyjską ambasadę w Teheranie, a w odpowiedzi na to Rijad zerwał stosunki dyplomatyczne z Iranem.

W artykule opublikowanym w "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Schaeuble stwierdził, że Europa nie może mieć strategii działania na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej bez współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Rosją.

Schaeuble ocenił, że Rosję w kwestii islamskiego terroryzmu niepokoją przede wszystkim sunnickie aspiracje. - Dlaczego więc nie powinniśmy rozwijać naszej wspólnej strategii wraz z Rosją w celu zmniejszenia różnic między sunnicką koalicją z Arabią Saudyjską na czele a szyicką koalicją z Iranem? - pytał w "FAS".

Odmienne stanowisko

Otwartość na współpracę z Rosją prezentowana przez Schaeuble kontrastuje z krytycznym podejściem Berlina wobec Moskwy w związku z sytuacją na Ukrainie.

Niemcy odgrywały istotną rolę w wypracowaniu porozumień mińskich. Berlin nałożył na Rosję sankcje w związku z jej działaniami na wschodzie Ukrainy.

Kanclerz Angela Merkel stoi na stanowisku, że sankcje mogą zostać zniesione wyłącznie w efekcie pełnego wypełnienia postanowień mińskich, które do tej pory nie zostały osiągnięte.

Porozumienia mińskie

W ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przywódcy Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy uzgodnili, że porozumienia mińskie, które miały uregulować konflikt w Donbasie, zostaną przedłużone na rok 2016. Liderzy normandzkiej czwórki (jak nazywany jest format czterostronnych rozmów) podkreślili znaczenie pełnej realizacji tych umów w tym roku.

Pierwotnie porozumienia mińskie miały zostać wdrożone do końca 2015 roku, a kulminacją miało być odzyskanie przez Ukrainę pełnej kontroli nad granicą z Rosją. Obecnie odcinki tej granicy, które leżą w obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie, są w rękach prorosyjskich separatystów.

Autor: kło//gak / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości