Świat

Niemiecki minister: zrobimy wszystko, by pomóc Macronowi wzmocnić Unię

Świat


Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapowiedział, że Niemcy zrobią wszystko, co w ich mocy, by pomóc nowemu prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi wzmocnić Unię Europejską oraz jej unię walutową.

Minister zastrzegł jednak, że niektóre pomysły Macrona, jak utworzenie funkcji ministra finansów strefy euro, wymagałyby zmian w traktatach unijnych, co jego zdaniem nie jest obecnie realistycznym założeniem.

Merkel: trzeba zobaczyć, gdzie istnieją zbieżności

Dzień wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała, że Berlin pomoże Macronowi w przeprowadzeniu reform gospodarczych. Pytana o konkretne pomysły na współpracę, Merkel zastrzegła, że chce poczekać na propozycje ze strony francuskiego prezydenta, by "zorientować się, gdzie istnieją zbieżności".

Również we wtorek propozycje nowego prezydenta Francji skomentował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, który powiedział, że "co do zasady" popiera pomysł powołania ministra finansów strefy euro, jednak "najpierw trzeba się nad tym zastanowić". - Czy miałby on, i tylko on, oczywiście pod kontrolą Parlamentu Europejskiego, modyfikować budżety narodowe? - zastanawiał się Juncker podczas debaty w Brukseli. Dodał, że popiera projekt Macrona dotyczący utworzenia budżetu strefy euro, jednak po zakończeniu debaty - według źródeł unijnych - zastrzegł, że jest przeciwny pomysłowi prezydenta elekta dotyczącemu utworzenia parlamentu strefy euro. Głównymi założeniami programu wyborczego Macrona w kwestiach dotyczących polityki zagranicznej było zacieśnienie współpracy z Berlinem i umocnienie pozycji Francji w Unii Europejskiej. Prezydent elekt proponował też utworzenie budżetu strefy euro oraz powołanie ministra finansów eurolandu.

Autor: kg\mtom / Źródło: PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości