Świat

"Scentralizowana unia polityczna? To nie dla mnie, nie dla Brytanii"

Świat

sxc.huLondyn nie chce unii politycznej

Wielka Brytania nie jest zainteresowana scentralizowaną unią polityczną w Europie - oświadczył brytyjski premier David Cameron na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Jego zdaniem "wpychanie krajów do unii politycznej w Europie jest błędem".

- Kraje europejskie mają swoje historię, swoje tradycje, swoje instytucje, chcą swej suwerenności, zdolności podejmowania własnych decyzji, dokonywania własnych wyborów i próbowanie wpychania krajów do scentralizowanej unii politycznej byłoby wielkim błędem Europy i Wielka Brytania nie będzie w tym uczestniczyć - powiedział Cameron.

Podkreślił, że Wielka Brytania angażuje się we wszystkie kwestie, w których potrzebne jest działanie Europy, takie jak zwiększanie konkurencyjności, walka z terroryzmem, walka ze zmiana klimatu. - Ale scentralizowana unia polityczna? To nie dla mnie, nie dla Brytanii - powiedział.

"Nie odwraca się plecami"

Cameron wyraził opinię, że Europa traci status pioniera wynalazczości i kompetencji gospodarczej. Podkreślał zarazem, że jego inicjatywa ws. renegocjowania relacji Londynu z UE i referendum ws. pozostania Wielkiej Brytanii w Unii nie jest "odwracaniem się do Europy plecami". - Opowiadamy się za otwartą, elastyczną i konkurencyjną Europą - powiedział. Szef brytyjskiego rządu oświadczył też, że jego kraj zapewne nigdy nie przystąpi do strefy euro. Podkreślał, że potrzebne jest umocnienie globalnej konkurencyjności Europy i argumentował, że wymaga to m.in. redukcji zadłużenia państw oraz obniżenia podatków od przedsiębiorstw.

Referendum ws. Unii

Już w środę Cameron oświadczył, że coraz ściślejsza unia, do której zmierza Europa, nie jest celem Wielkiej Brytanii. Potwierdził, że zamierza renegocjować relacje Londynu z UE, a wynik tych starań zostanie poddany pod referendum do końca 2017 r. Cameron zapowiedział, że jego Partia Konserwatywna zwróci się do wyborców o udzielenie mandatu dla przyszłego konserwatywnego rządu na wynegocjowanie nowych warunków z Brukselą. Następne wybory parlamentarne mają się odbyć w 2015 roku. Cameron przedstawił też najważniejsze według niego elementy UE: "elastyczność, zdolność adaptacji i otwartość".

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Tagi:
Raporty: