SBU ujawnia zdjęcie z momentu wystrzelenia rakiety. "To obywatele Rosji obsługiwali Buk"

TVN24

"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/35

SBU ma jednoznaczne dowody, że samolot został zestrzelony za pomocą systemu Rakietowego Buk - poinformowała w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Na swojej stronie umieściła zdjęcie, na którym ma być widać moment wystrzelenia rakiety.

Malezyjski boeing rozbił się na wschodzie Ukrainy w czwartek około godziny 16. Maszyna z niemal 300 osobami na pokładzie leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur. Samolot spadł z wysokości 10 kilometrów. Nikt nie ocalał.

SBU: Rakietę wystrzelili rosyjscy wojskowi

- SBU zbadała sprawę i dostała wyraźny dowód zaangażowania w tym ataku terrorystycznym obywateli rosyjskich - powiedział podczas briefingu prasowego szef kontrwywiadu SBU Witalij Najda.

Jak poinformował Witalij Najda, rakietę wystrzelili rosyjscy specjaliści wojskowi kierowani przez osobę o pseudonimie Miner, a rozkaz jej odpalenia wydał przywódca grupy bojowników kontrolujących miasto Gorłówka, obywatel Rosji Igor Biezler.

- Separatyści nie potrafią obsługiwać skomplikowanej, zaawansowanej technologicznie wyrzutni rakiet Buk. Żeby nią operować, potrzebne jest wykształcenie wojskowe i odpowiedni trening. Wiemy na pewno, że to była rosyjska ekipa, to obywatele Rosji obsługiwali Buk. Przybyli z terytorium Federacji Rosyjskiej razem z wyrzutnią rakiet - oświadczył Najda.

Podkreślił, że Rosja stara się ukryć dowody na jej bezpośredni udział w atakach. Najda poinformował, że Ukraina przekazała informacje na temat zestrzelenia malezyjskiego samolotu zainteresowanym stronom, w tym FBI.

Zdjęcia wyrzutni

Przedstawiciel SBU pokazał dziennikarzom zdjęcia wyrzutni "Buk-M" na jednej z ulic Toreza i zdjęcia po zainstalowaniu kolumny w regionie Doniecka.

Ta sama wyrzutnia na lawecie. Zdjęcie miało zostać wykonane już w Sniżnym. Konwój jechał na zachód, w kierunku Toreza
Internet
Pierwsze zdjęcie pokazujące wyrzutnię Buk na lawecie, nieopodal miasta Sniżne, niecałe trzy godziny przed tragedią Boeinga
"Informacyjny Opór"
"Spiegel": to Rosjanie zestrzelili boeinga lotu MH17archiwum TVN24
wideo 2/35

Autor: kło/kka / Źródło: PAP, TVN24

Raporty: