Świat

SBU: Dywersanci planowali atak na elektrownię na Dnieprze

Świat

Липунов ДмитрийCelem dywersji miała być elektrownia wodna na Dnieprze, w miejscowości Nowa Kachowka

Zbrojna grupa dywersantów planowała zajęcie kilku obiektów strategicznych w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - informuje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Jednym z celów ataków miała być elektrownia wodna w Nowej Kachowce, na Dnieprze.

SBU zatrzymała mieszkańca obwodu chersońskiego, który utworzył grupę złożoną z prorosyjsko nastawionych mieszkańców obwodu "przy pomocy i wsparciu strony rosyjskiej". Za pośrednictwem setnika tzw. Samoobrony Krymu, mieli oni dostać broń automatyczną.

Jak twierdzi SBU, zatrzymany mężczyzna wypełniając wiernie rozkazy GRU (wywiad wojskowy Rosji), zbierał i przekazywał swoim przełożonym na Krymie informacje o miejscach dyslokacji i ruchów jednostek sił zbrojnych Ukrainy w obwodzie chersońskim.

Jak informuje SBU, obecnie trwają zatrzymania i czynności procesowe wobec innych członków dywersyjnej grupy.

23-letnia agentka

Krótko potem SBU poinformowała, że zatrzymała także obywatelkę Rosji, która wykonywała zadania służb specjalnych mające na celu destabilizację sytuacji na południu Ukrainy.

"Maria Koleda, ur. 1991, przybyła do Chersonia 4 kwietnia br. Jak przyznała, to już jej dziewiąta podróż na Ukrainę. W dniach 5-6 kwietnia cudzoziemka odbyła szereg spotkań z liderami i aktywistami prorosyjskich organizacji w Chersoniu" - czytamy w komunikacie SBU.

Służba nie wyklucza, że 23-latka brała bezpośredni udział w starciach w Mikołajowie, w których użyto broni palnej i ranne zostały trzy osoby.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: //gak / Źródło: pravda.com.ua, lb.ua, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Липунов Дмитрий

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości