Saudyjczyk skazany na paraliż. Za zbrodnię sprzed 10 lat

sxc.huAmnesty International stanęła w obronie mężczyzny, który został skazany na paraliż nóg

Saudyjski sąd skazał na paraliż nóg 24-letniego Alego Al-Khawahira za okaleczenie kolegi. Oburzona wyrokiem jest Amnesty International. - Paraliż wykonany z premedytacją byłby torturą - stwierdziła.

W wieku 14 lat Ali Al-Khawahir podczas bójki przypadkowo dźgnął kolegę nożem w plecy. To spowodowało u ofiary paraliż nóg. Poszkodowany i jego rodzina domagali się "równorzędnego" ukarania sprawcy.

Sąd orzekł, że albo winny zapłaci sparaliżowanemu mężczyźnie odszkodowanie w wysokości miliona riali (ok. 862 tysiące złotych), albo poniesie karę polegającą na doznaniu takiej samej krzywdy, jaką wyrządził ofierze. Sędzia nie wyznaczył jednak daty wykonania wyroku. Rodzina i przyjaciele skazanego rozpoczęli zbiórkę pieniędzy, które mogłyby go uratować przed ukaraniem.

"Groteskowa" kara

Wyrok potępiło brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni doniesieniami, że saudyjski sąd skazał mężczyznę na paraliż za spowodowanie paraliżu u swojego znajomego, gdy miał 14 lat" - napisał w oficjalnym oświadczeniu resort. "Wzywamy władze saudyjskie, by nie dopuściły do wykonania tej groteskowej kary. Takie praktyki są zabronione w świetle prawa międzynarodowego i nie mają miejsca w żadnym społeczeństwie" - dodano.

Tortury w majestacie prawa

Broniąca praw człowieka organizacja Amnesty International nazwała wyrok skandalicznym. - Sparaliżowanie kogoś za karę będzie torturą - oświadczyła Ann Harrison, zastępca dyrektora Amnesty International ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

- To, że takie kary mogą być wykonywane, jest absolutnie szokujące. Nadszedł czas, by władze Arabii Saudyjskiej zaczęły szanować swoje międzynarodowe zobowiązania i usunęły tę straszną karę ze swojego prawa - dodała.

Sprawozdawca ONZ ds. tortur Juan Mendez stwierdził, że stosowanie kar cielesnych jest niezgodne z międzynarodowym prawem, które zakazuje stosowania tortur i poniżającego traktowania skazanych.

Islamskie prawo w Arabii Saudyjskiej przewiduje nałożenie na sprawcę kary równorzędnej z wyrządzoną ofierze krzywdą. Zasada "oko za oko" nosi nazwę "qisas". Arabia Saudyjska jest stroną Konwencji ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur.

Autor: rf/tr / Źródło: bbc.co.uk, amnesty.org

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości