Świat

Saudowie kupią myśliwce za prawie 30 mld dolarów

Świat


Stany Zjednoczone zawrą z Arabią Saudyjską wart 29,4 mld dolarów kontrakt na dostarczenie Saudom myśliwców F-15.

Porozumienie to wzmacnia silne i trwałe stosunki między Stanami Zjednoczonymi i Arabią Saudyjską oraz demonstruje zdecydowanie USA, by Arabia Saudyjska dysponowała znacznym potencjałem obronnym jako kluczowym elementem bezpieczeństwa regionalnego Josh Earnest

Jak poinformował Earnest, międzyrządowa umowa obejmuje wyprodukowanie 84 nowych samolotów i zmodernizowanie do 70 samolotów istniejących, a także dostawy amunicji i części zamiennych, szkolenie oraz remonty.

Biały Dom dodał, że kontrakt zawarty przez Boeinga pomoże w utrzymaniu ponad 50 tys. miejsc pracy i wesprze amerykańską gospodarkę kwotą 3,5 mld dolarów rocznie.

Saudyjskie zakupy

Ponad rok temu administracja Obamy podawała, że potencjalna wartość kontraktu z Arabią Saudyjską może sięgnąć przez następne 10-15 lat 60 miliardów dolarów. Do Arabii Saudyjskiej ma trafić między innymi 70 helikopterów Apache, 72 helikoptery Blackhawk oraz 36 maszyn typu Little Birds.

To nie jedyne zakupy poczynione przez Saudów w ostatnim czasie. W lipcu agencja Reutera poinformowała, że Arabia Saudyjska zakupiła 44 niemieckie czołgi Leopard 2 w najnowszej możliwej wersji A7+, a umowa ma zostać rozszerzona na zakup łącznie 200 czołgów.

Źródło: reuters, pap

Pozostałe wiadomości