Wielka akcja meksykańskich służb. Złapano jednego z najniebezpieczniejszych przestępców

Świat


Siły wojska, marynarki wojennej, policji federalnej i wywiadu - w wyniku wspólnej operacji - ujęły bossa jednego z największych gangów w kraju Los Rojos, Santiago Mazariego - poinformował w piątkowym oświadczeniu rząd Meksyku.

Santiago Mazari, uważany za króla świata przestępczego południowego Meksyku, noszący również przezwisko "Carrete", uważany jest za jednego z najniebezpieczniejszych przestępców. Znany jest ze szczególnie krwawych porachunków z konkurencyjnymi gangami.

- Zadaliśmy celny i dotkliwy cios kartelom narkotykowym i zorganizowanej przestępczości, która tyle szkody wyrządza naszemu społeczeństwu - powiedział dziennikarzom przedstawiciel kierownictwa lewicowego Ruchu Odnowy Narodowej (MORENA), partii założonej przez obecnego prezydenta Meksyku, Andresa Manuela Lopeza Obradora.

Rekordowa liczba zabójstw

Los Rojos (Czerwoni) jest jednym z karteli narkotykowych walczących między sobą o kontrolę nad organizacjami przestępczymi, działającymi w stolicy kraju i w graniczących z nią stanach.

Mimo wysiłków podejmowanych przez rząd w walce z organizacjami przestępczymi i powołania przez prezydenta Lopeza Obradora nowego korpusu zbrojnego do walki z przestępczością - Gwardii Narodowej - liczba zabójstw w pierwszym półroczu tego roku wzrosła w Meksyku do rekordowego poziomu. Osiągnęła liczbę 17 138 morderstw.

Autor: tmw//plw / Źródło: PAP