Świat

"Santeros" radzą przywódcom Kuby i USA. Co przewidują kapłani kultu Joruba?

Świat


"Santeros", kapłani rozpowszechnionego na Kubie synkretycznego afroamerykańskiego kultu religijnego, ogłosili w swym "Liście Dorocznym" rady dla przywódców Kuby i USA w sprawie dalszego postępowania po przywróceniu stosunków dyplomatycznych między obu krajami.

"Santeros", zwani również "babalao" to kapłani Santerii, zwanej także kultem Joruba, (wywodzi się z tradycyjnych wierzeń afrykańskiego plemienia Joruba). Zapowiadają, że rok 2015 będzie "niezawodnie rokiem korzyści gospodarczych osiąganych dzięki handlowi".

Ma to zapewnić "dialog z poszanowaniem cudzych przekonań", jeśli przywódcy USA i Kuby "nie poddadzą się wpływom osób mających złe intencje".

Zadowolony "Babalu Aye"

Babalu Aye, "bóg uzdrowiciel" - czytamy w "Liście Dorocznym" - "jest zadowolony z decyzji przywódców, którzy 17 grudnia postanowili odłożyć oręż, aby zacząć posługiwać się słowem". Powiedział o tym w sobotę, prezentując list, babalao Lazaro Cuesta, członek komisji kapłanów, która od 28 lat co roku organizuje ceremonię ogłoszenia dokumentu.

Rok 2015 - według "Listu Dorocznego" - będzie przebiegał pod opieką bóstwa Ellegui (Ellegua). Jest ono zgodnie z wierzeniami synkretycznego kultu uprawianego przez ok. 3 miliony Kubańczyków, opiekunem dróg, podróżnych oraz domostw i odpowiednikiem św. Antoniego z Padwy.

Ogun jak św. Piotr, Czango jak św. Barbara

Komisja Organizacyjna "Listu Dorocznego" zbiera się co roku w Hawanie od 31 grudnia 1986 roku. Na tym zgromadzeniu kapłani Santerii starają się odczytać znaki zapowiadające najważniejsze wydarzenia następnego roku, aby doradzić wyznawcom i ludności Kuby, jak powinni postępować, aby uniknąć niebezpieczeństw i "sprawić dobro".

Bóstwa panteonu religii Joruba, która przywędrowała z Afryki wraz z czarnymi niewolnikami, uległy przystosowaniu pod wpływem prób schrystianizowania przybyszy, którzy stopniowo nadawali im podwójne znaczenie.

Na przykład Ogun - bóg wojny, metalu, sprawiedliwości i pracy - przybrał również postać św. Piotra, a bogini Czango - św. Barbary. Orunla, jedyny bóg, któremu udało się oszukać śmierć, jest w posiadaniu legendarnej tablicy Ifa, dzięki której potrafi zajrzeć w przyszłość; nadano mu też imię św. Franciszka.

Autor: ToL//rzw / Źródło: PAP

Raporty: