Sankcje dla Iranu za złamanie porozumienia atomowego. Reuters: jest zgoda mocarstw

Iran wciąż zapewnia, że jego program atomowy ma charakter pokojowy Wikipedia

Sześć światowych mocarstw - USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Rosja i Chiny - uzgodniło, że ONZ zastosuje sankcje odwetowe, jeżeli Iran nie będzie przestrzegał porozumienia ws. programu atomowego, którego sfinalizowanie planowane jest na 30 czerwca - informuje agencja Reutera powołując się na źródła dyplomatyczne.

Jak informuje Reuters porozumienie sześciu mocarstw w sprawie nałożenia sankcji odwetowych na Iran w przypadku, w którym kraj ten nie będzie przestrzegał porozumienia, daje większą szanse na sukces negocjacji.

Początkowo przedstawiciele USA i krajów UE chcieli, żeby złagodzenie sankcji nałożonych na Iran było automatycznie wycofywane, gdyby umowa została naruszona. Sprzeciwiały się temu Chiny i Rosja. Ostatecznie doszło jednak do porozumienia.

- Mamy solidne porozumienie pomiędzy szóstką , włączając Rosję i Chiny, w sprawie mechanizmu sankcji odwetowych - cytuje swojego informatora Reuters. - Teraz Iran musi się zgodzić - dodał.

Francja sceptyczna

Nie wiadomo jeszcze jak w praktyce będzie działał mechanizm sankcji odwetowych a dyplomaci nie chcą zdradzać szczegółów. Nie jest też jasne w jaki sposób kraje Zachodnie zabezpieczyły się przed ewentualnym rosyjskim lub chińskim wetem w sprawie przywrócenia sankcji.

Francuskie źródła dyplomatyczne podkreślają także, że porozumienie w sprawie sankcji odwetowych jest "kruche" ponieważ wymaga zgody Iranu.

Nowe porozumienie zakłada także, że podejrzenie naruszania przez Iran warunków umowy będzie badane przez specjalnie powołany panel składający się z członków sześciu mocarstw i Iranu, który będzie wydawał niewiążące opinie.

Bliżej porozumienia?

W sobotę sekretarz stanu USA John Kerry spotkał się w Genewie z szefem irańskiej dyplomacji w celu przedyskutowania przeszkód jakie pojawiają się we wdrażaniu porozumienia zawartego 2 kwietnia.

Jedną z kwestii spornych jest dostęp międzynarodowych inspektorów do irańskich instalacji wojskowych oraz do irańskich naukowców pracujących przy programie atomowym. Teheran, który ma co do tego obiekcje, domaga się z kolei, aby natychmiast po osiągnięciu ostatecznego porozumienia mocarstwa zniosły sankcje ekonomiczne wobec Iranu.

Urzędnik amerykańskiego Departamentu Stanu powiedział, że w trakcie ostatnich negocjacji w Wiedniu poczyniono "znaczne postępy" na drodze do spisania projektu porozumienia politycznego i technicznego.

- Chcemy mieć to załatwione do 30 (czerwca - red.) i nie dążymy do wydłużenia terminu - powiedział agencji Reuters jeden z urzędników Departamentu Stanu.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: dln / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Tagi:
Raporty: