Świat

Samolot, który wtargnął nad Szwecję, należał do USA. Chciał zgubić rosyjski myśliwiec

Świat

US NavyRC-135 Rivet Joint pojawił się nad Skandynawią bez zgody Szwedów

Niezidentyfikowany samolot, który 18 lipca bez pozwolenia wtargnął w szwedzką strefę powietrzną, należał do sił powietrznych USA. Jak poinformował CNN jeden z amerykańskich urzędników, załoga maszyny chciała w ten sposób zgubić śledzący ją rosyjski myśliwiec.

Informacje na temat pojawienia się obcego samolotu w Skandynawii pochodziły z tajnego raportu wojska, do którego dotarli dziennikarze gazety "Svenska Dagbladet". Do incydentu miało dojść w połowie lipca.

Jak poinformowali w sobotę Amerykanie, samolot należał do nich i był to zwiadowczy RC-135 Rivet Joint. Maszynę wysłano na Wschód w celu przeprowadzenia misji polegającej na elektronicznym podsłuchiwaniu rosyjskich wojsk. Po tym jak została namierzona, Rosjanie zaczęli śledzić ją za pomocą radaru naziemnego, a następnie wysłali za nią co najmniej jeden ze swoich myśliwców.

Bez zgody nad Szwecją

Zaniepokojona załoga jak najszybciej chciała wydostać się z monitorowanego obszaru. Najkrótsza droga prowadziła przez szwedzką przestrzeń powietrzną. Amerykański urzędnik przyznał, że manewr został wykonany bez wiedzy tamtejszych wojsk. Zdarzenie zmusiło USA do omówienia sprawy ze Sztokholmem. Szwedzi zostali poinformowani, że w przyszłości, w podobnych sytuacjach, amerykańskie odrzutowce nie będą mogły czekać na pozwolenie.

Dziurawa obrona

"Spotkania" z udziałem rosyjskich i amerykańskich samolotów nad północną Europą oraz obszarem między Dalekim Wschodem i Alaską dochodzi często, jednak - jak informuje amerykański urzędnik - w tym przypadku aktywność rosyjskich radarów była niezwykła. Brak zdecydowanej reakcji wojska w takiej sytuacji jest w Szwecji drażliwym tematem. W przeszłości zdarzały się incydenty, gdy nie podrywano myśliwców nawet wobec nadlatywania całych formacji rozpoznanych rosyjskich bombowców ćwiczących atak na Skandynawię. Po prostu wojsko po cięciach finansowych nie miało gotowych do lotu maszyn i pilotów.

W rezultacie agresywnych poczynań Rosji na Ukrainie szwedzki rząd zadeklarował zwiększenie wydatków na obronność. Budżet wojska ma rosnąć o kilka procent rocznie. Wzmocniona zostanie przede wszystkim obrona powietrzna, zwłaszcza na Gotlandii i kierunku wschodnim. Zostaną dokupione kolejne myśliwce.

Autor: TG/kka / Źródło: cnn.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: US Navy