Urodziła martwe dziecko, skazali ją na 30 lat więzienia. Ma szansę wyjść na wolność

Świat


34-letnia Teodora Vasquez od dziesięciu lat odsiaduje karę więzienia w salwadorskim więzieniu. W 2007 roku urodziła martwe dziecko, sąd stwierdził jednak, że chciała się go pozbyć i sama wywołała poród. W Salwadorze obowiązują jedne z najsurowszych przepisów dotyczących aborcji na świecie. Teraz Vasquez ma szansę wyjść na wolność, gdzie czeka na nią kilkuletni synek.

Teodora Vasquez zapewnia, że jest niewinna. Utrzymuje, że zaczęła rodzić w szkole, w której pracowała. Gdy poczuła bóle brzucha, wezwała karetkę.

- Mówiłam, że jestem w ciąży; że będę rodzić - wspomina. - Ciągle wykręcałam numer, ale karetka nie przyjechała - opowiada.

Pomoc nie nadchodziła, więc kobieta poszła do szkolnej łazienki. Później zemdlała i - jak mówi - nie pamięta dalszych wydarzeń.

- Kiedy odzyskałam przytomność, moje dziecko było martwe, a wokół mnie stali policjanci - mówi Vasquez.

Jej rodzina przekonuje, że kobieta bardzo czekała na dziecko i na pewno nie zdecydowałaby się na aborcję.

W 2008 roku została jednak skazana na 30 lat więzienia za morderstwo.

Surowe przepisy

Salwador jest jednym z sześciu krajów na świecie, gdzie aborcje są całkowicie zakazane, a za ich wykonywanie grożą surowe wyroki. Kara może wynieść nawet osiem lat więzienia.

W niektórych przypadkach zarzuty są zmieniane na zabójstwo, a wymiar kary wzrasta do pozbawienia wolności nawet do 30 lat. Tak stało się właśnie z Vasquez.

Teraz sprawa będzie rozpatrywana ponownie. Sąd zdecyduje, czy kobieta zostanie zwolniona, czy jednak będzie musiała odbyć karę do końca.

Niesłusznie ukarane

Salwador nie jest jedynym państwem w Ameryce Łacińskiej, gdzie obowiązuje całkowity zakaz aborcji.

Kraj ten szczególnie surowo jednak egzekwuje ten przepis. Lekarze muszą informować władze, jeśli podejrzewają próbę usunięcia ciąży. Jeśli nie zgłoszą takiego przypadku, również ponoszą odpowiedzialność prawną.

W efekcie organizacje praw człowieka mówią o tzw. kryminalizacji poronień i wypadków medycznych. Aktywiści oceniają, że Vasquez jest jedną z 17 kobiet, które zostały w ten sposób niesłusznie skazane.

Rodzina Teodory Vasquez przekonuje, że kobieta bardzo czekała na dziecko i na pewno nie zdecydowała się na aborcję.

Autor: MR//kg / Źródło: BBC