Świat

Salvini: decyzja o zawieszeniu partii Orbana jest absurdalna

Świat


Zawieszenie ugrupowania Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej (EPL) to "absurdalna" decyzja - ocenił szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini. Polityk zapewnił o swoim poparciu i przyjaźni wobec premiera Węgier.

Salvini oświadczył w środę, komentując decyzję EPL, że jest ona "absurdalna", a Orban "broni praw, dobrobytu, pracy i bezpieczeństwa swego narodu".

- Zapewniłem ponownie jego i Węgrów o szacunku i przyjaźni z mojej strony - dodał lider prawicowej Ligi, który wielokrotnie wyrażał poparcie dla premiera Orbana oraz nadzieję na zacieśnienie współpracy. Ugrupowanie Salviniego - Lega Nord - należy w Parlamencie Europejskim do frakcji Europa Narodów i Wolności, w skład której wchodzą takie ugrupowania jak francuski Front Narodowy, holenderska populistyczna Partia Wolności i polska Nowa Prawica.

Fidesz zawieszony

Zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej zdecydowało w środę w Brukseli o zawieszeniu Fideszu w prawach członka EPL. Węgierska partia nie będzie miała prawa brać udziału w spotkaniach EPL, prawa do głosowania ani proponowania kandydatów na stanowiska w tej rodzinie politycznej.

W przegłosowanej rezolucji przypomniano o warunkach, jakie Fideszowi przedstawiło kierownictwo EPL. Są wśród nich postulaty zdjęcia plakatów z szefem KE Jean-Claude'em Junckerem, na których twierdzono, że chce on, wraz z amerykańskim finansistą George'em Sorosem, sprowadzić do Europy miliony imigrantów.

EPL domaga się także przeproszenia za słowa, że ci, którzy domagali się wyrzucenia Fideszu z EPL za tę plakatową kampanię, to "pożyteczni idioci" oraz wyjaśnienia sytuacji Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego (CEU), zmuszanego do przenosin do Wiednia.

Autor: asty,mm / Źródło: PAP