TVN24 | Świat

Sąd Unii Europejskiej: Carles Puigdemont nie może odzyskać immunitetu europosła

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Były premier Katalonii Carles Puigdemont nie może odzyskać immunitetu przysługującego eurodeputowanym - orzekł w piątek Sąd Unii Europejskiej. Jednocześnie poinformował, że europejskie nakazy aresztowania wystawione wobec separatysty przez hiszpański Sąd Najwyższy nie będą mieć mocy wiążącej, dopóki Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie oceni, czy katalońskiemu separatyście wciąż przysługuje immunitet posła Parlamentu Europejskiego.

Sąd Unii Europejskiej orzekł w piątek, że były premier Katalonii Carles Puigdemont nie może odzyskać immunitetu przysługującego eurodeputowanym. Ochrona została mu cofnięta w marcu przez Parlament Europejski.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Z orzeczenia sądu opublikowanego w piątek na Twitterze przez Puigdemonta wynika, że immunitet nie może zostać mu przywrócony w związku z wrześniowym zatrzymaniem na Sardynii.

Nakazy aresztowania bez mocy wiążącej

Według oświadczenia Sądu UE przywrócenie immunitetu nie dotyczy również dwójki innych separatystycznych eurodeputowanych, którzy w wyborach w 2019 roku zdobyli mandaty do PE: Clary Ponsati oraz Toniego Comina.

Jednocześnie Sąd orzekł, że europejskie nakazy aresztowania (ENA) wystawione wobec trojga separatystów przez hiszpański Sąd Najwyższy nie będą mieć mocy wiążącej, dopóki Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) nie oceni w formie odpowiedzi na pytanie prejudycjalne, czy katalońskiemu separatyście wciąż przysługuje immunitet posła Parlamentu Europejskiego.

Decyzja Sądu UE oznacza, że do czasu wydania decyzji przez TSUE nie zostanie wznowiony na Sardynii proces sądowy przeciwko Puigdemontowi.

Polityk został tam zatrzymany 23 września na podstawie ENA wystawionego przez Sąd Najwyższy w Madrycie.

Puigdemont wyjechał z Hiszpanii do Belgii w 2017 roku w obawie przed aresztowaniem za zorganizowanie referendum niepodległościowego w Katalonii. Ucieczka separatysty miała miejsce krótko po regionalnym plebiscycie z 1 października 2017 roku, który władze hiszpańskie uznały za nielegalny.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP