Gang gwałcicieli skazany. Wykorzystali ponad 20 dziewcząt i kobiet

TVN24

Northumbria PoliceBrytyjski sąd ujawnił pełne dane personalne skazanych

Osiemnaście osób zostało w środę uznanych przez sąd w Newcastle za winne seksualnego wykorzystywania pochodzących z trudnych środowisk kobiet, w tym małoletnich, które były wabione alkoholem i twardymi narkotykami, a następnie gwałcone.

Środowy wyrok kończy cztery powiązane ze sobą procesy, w których 17 mężczyzn w wieku od 32 do 45 lat pochodzenia azjatyckiego i urodzonych w większości w Wielkiej Brytanii oraz 22-letnia Brytyjka występowało jako oskarżeni o popełnienie ponad 100 przestępstw, w tym gwałtów, dostarczania narkotyków i nakłaniania do prostytucji. Zdjęcia i pełne dane personalne skazanych zostały upublicznione.

"Istniało mniejsze zagrożenie, że się sprzeciwią"

Ofiarami gangu były 22 kobiety i dziewczęta w wieku od 13 do 25 lat, które pochodziły z trudnych środowisk, co - jak zaznaczyli prokuratorzy - sprawiało, że "istniało mniejsze zagrożenie, że się sprzeciwią".

Ofiary były wabione do mieszkań sprawców na terenie Newcastle na tak zwane sesje, w trakcie których otrzymywały najpierw bezpłatnie alkohol i narkotyki, a potem były zmuszane do seksu. Wiele z nich uzależniło się od środków odurzających, co sprawiało, że musiały wracać do swoich oprawców. Jako zapłatę otrzymywały od nich narkotyki, papierosy i pieniądze.

W trakcie postępowania ujawniono kontrowersyjne posunięcie policji, jakim było wypłacenie łącznie blisko 10 tysięcy funtów skazanemu wcześniej gwałcicielowi - który pozostał dla szerszej publiczności anonimowy - jako wynagrodzenia za dostarczane przez 21 miesięcy informacje na temat działalności gangu.

Brytyjski sąd ujawnił pełne dane personalne skazanych
| Northumbria Police

Efekt policyjnej operacji

Zatrzymanie i skazanie 18 osób to efekt policyjnej operacji "Shelter" ("Schronienie") skierowanej przeciwko przestępcom seksualnym, wykorzystującym nieletnie dziewczęta i młode kobiety z grup szczególnego ryzyka.

Sprawy badane w ramach tej operacji i równolegle prowadzonej na szerszą skalę operacji "Sanctuary" (Azyl) mają wiele wspólnego z ujawnionymi w ubiegłych latach skandalami w Rotherham i Rochdale, gdzie mężczyźni ze społeczności brytyjsko-pakistańskiej przez wiele lat wykorzystywali seksualnie chłopców, dziewczynki i dorosłych z grup ryzyka.

Szef policji hrabstwa Northumbria Steve Ashman zaznaczył, że do śledztwa użyto wszelkich dostępnych sił - przez trzy i pół roku prowadził je zespół 50 funkcjonariuszy, który będzie działał dalej.

- Nie było tutaj żadnej poprawności politycznej. To są kryminaliści i nie było żadnej wątpliwości, że należy ich aresztować i skierować przeciwko nim wszelkie środki, jakimi dysponujemy - powiedział.

- Nie zatrzymaliśmy się i nie zatrzymamy. Będziemy stosować wszelkie dostępne nam techniki śledcze, tajne i jawne w zmaganiu się z tym problemem - dodał.

Wymiar kary dla skazanych zostanie orzeczony w przyszłym miesiącu.

Autor: KB/adso/jb / Źródło: PAP