Świat

Sąd: Chcieli zamordować Joss Stone. Jeden z dożywociem, drugi czeka

Świat


Zakończył się proces dwóch mężczyzn, którzy - jak stwierdził sąd w Exeter w zachodniej Anglii - planowali zabójstwo piosenkarki Joss Stone. Jeden został skazany na dożywocie. Wyrok na drugiego został odroczony do czasu otrzymania przez sąd wyników badań psychiatrycznych - informuje BBC News.

32-letni Junior Bradshaw i 35-letni Kevin Liverpool zamierzali obrabować, a następnie uprowadzić i zamordować angielską wokalistkę z jej posiadłości w Cullompton - wynika z aktu oskarżenia. Plan był dość precyzyjny: oskarżeni planowali pozbyć się ciała niedoszłej ofiary, odcinając jej głowę i wrzucając korpus do rzeki.

"Plan szaleńców", ale realny

Jak podkreślił sędzia Francis Gilbert, dowody wskazują, że napad był dawno i w szczegółach zaplanowany. - Jak wynika z wiadomości tekstowych zabezpieczonych w twoim telefonie już od listopada 2010 roku planowałeś rabunek na kwotę około miliona funtów - zwrócił się sędzia do Liverpoola.

Na początku 2011 roku namierzano natomiast miejsce zamieszkania piosenkarki. - Plan skazanych mężczyzn wydaje się być planem szaleńców. Z tym zastrzeżeniem, że był bardzo dokładnie rozpisany i bardzo realistyczny - tłumaczył wyrok sędzia.

365 km uzbrojonym Fiatem

Mężczyźni przyjechali pod posiadłość angielskiej wokalistki "uzbrojonym" Fiatem uno. W aucie znajdowały się m.in kominiarki, noże, miecz samurajski, liny i worek.

Popełnili jednak błąd. Zbyt długo kręcili się w okolicy rezydencji piosenkarki, co wzbudziło zaniepokojnie okolicznych mieszkańców. Sąsiedzi Stone zaalarmowali policję, a podejrzanych aresztowano. Co ciekawe, skazańcy zamieszkiwali oddalony o prawie 365 km Manchester.

Dożywocie za sam plan

W środę obaj mężczyźni zostali uznani za winnych usiłowania zabójstwa i rabunku. Nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Pierwszy z nich przekonywał nawet, że nigdy wcześniej nie słyszał o Joss Stone. Zeznał również, że wraz z kompanem często odwiedzali Cullompton "w celach rekreacyjnych".

To nie przekonało jednak ławy przysięgłych. Decydującym dowodem w sprawie były notatki odkryte w mieszkaniu mężczyzn, w których skrupulatnie spisano plan zamordowania i obrabowania Joss Stone.

Sąd zdecydował, że Kevin Liverpool spędzi resztę życia za kratkami, a pierwszy wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie będzie mógł złożyć dopiero po odbyciu co najmniej 10 lat i 8 miesięcy kary więzienia.

Junior Bradshaw nadal oczekuje na wyrok sądu. Orzeczenie ma zapaść dopiero po otrzymaniu wyników jego testów psychologicznych.

Wzmocniona ochrona

Sama artystka przyznała na rozprawie, że była zszokowana informacją o planowanym rabunku i morderstwie. Po incydencie gwiazda wzmocniła ochronę posiadłości, a rodzina podziękowała za sprawiedliwy wyrok oraz pomoc wszystkich ludzi.

Angielska wokalistka jest dwukrotną zdobywczynią Brit Awards w kategorii British Female Solo Artist oraz British Urban Act. W 2005 roku otrzymała nominację do nagród Grammy w trzech kategoriach: Best News Artist, Best Female Pop Vocal Performance oraz Best Pop Vocal Album. 23 lipca 2012 roku wydała swój siódmy krążek zatytułowany "The Soul Sessions Volume 2".

Autor: ks//kdj/k / Źródło: BBC