Sabahun schwytany. Groźny terrorysta w rękach Polaków

Świat


Polscy komandosi wraz z afgańskimi antyterrorystami zatrzymali jednego z najgroźniejszych terrorystów w kraju. Mężczyzna o pseudonimie Sabahun był bardzo aktywnym komendantem talibskich w prowincji Ghazni. Konstruował miny pułapki, zajmował się też handlem bronią.

Akcję przeprowadzono wspólnie z "Afgańskimi Tygrysami"PKW Afganistan

Jak poinformował mjr Dariusz Osowski z PKW Afganistan, Sabahun został zatrzymany przed tygodniem podczas wspólnej operacji "Afgańskich Tygrysów" oraz polskich komandosów. Informacji dostarczyła praca operatorów służb kontrwywiadowczych oraz współpraca z afgańską prokuraturą i służbami bezpieczeństwa. Sabahun od dwóch lat znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych talibańskich terrorystów (tzw. Joint Prioritized Effective List). Był jednym z najaktywniejszych komendantów talibskich. Konstruował miny pułapki, zajmował się przerzutem broni i handlem nią.

Sukcesy polskich żołnierzy

Dostarczane przez niego rakiety używane były do ostrzału baz koalicyjnych, w tym polskich w prowincji Ghazni. Przypisuje mu się również przygotowywanie zamachów na żołnierzy koalicji oraz Afgańskie Siły Bezpieczeństwa. Zatrzymanie terrorysty to nie jedyny sukces polskich żołnierzy w ostatnim czasie. Pod koniec maja w serii operacji zatrzymano siedmiu poszukiwanych rebeliantów. Jeden z nich, Zabihuliah, również znajdował się na liście JPEL.

Przechwycono też znaczne ilości broni PKW Afganistan

Komandosi zlikwidowali też dwa nielegalne składy broni i materiałów wybuchowych. Jak poinformował Osowski, zniszczono ponad tonę materiałów wybuchowych, amunicję do moździerzy i granatników przeciwpancernych oraz broń strzelecką.

Autor: jk//bgr / Źródło: tvn24.pl