Saakaszwili został Ukraińcem. "Nieprzyzwoite" i "niezrozumiałe"

TVN24

Aktualizacja:
Micheil Saakaszwili został obywatelem Ukrainy i gubernatorem obwodu w Odessie

Prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili jako "zniewagę" dla Gruzji określił decyzję swego poprzednika Micheila Saakaszwilego, który w sobotę został gubernatorem obwodu odeskiego na Ukrainie i z rąk prezydenta Petra Poroszenki otrzymał ukraińskie obywatelstwo.

- Są wartości nadrzędne nad karierą, a wśród nich jest obywatelstwo własnego kraju - mówił w niedzielę wieczorem w gruzińskiej telewizji Margwelaszwili. Postępowanie byłego szefa państwa nazwał "nieprzyzwoitym" i "niezrozumiałym".

Zgodnie z gruzińskim prawem obywatel Gruzji, który przyjmie obywatelstwo innego kraju, traci gruziński paszport. Krok taki musi jednak zostać potwierdzony specjalnym dekretem, co w przypadku Saakaszwilego na razie nie nastąpiło i były prezydent pozostaje obywatelem gruzińskim. Minister sprawiedliwości Tia Culiukiani oznajmiła, że decyzja o odebraniu obywatelstwa będzie "decyzją polityczną". - Podejmiemy ją, kiedy będziemy chcieli - dodała, nazywając decyzję "mieczem Damoklesa" wiszącym nad byłym prezydentem.

Zadanie od Poroszenki

Przy okazji nominacji na stanowisko gubernatora obwodu odeskiego Poroszenko oświadczył, że oczekuje, iż pod rządami Saakaszwilego zmiany w tym obwodzie będą widoczne w ciągu jednego roku. Podkreślił, że region odgrywa ważną rolę w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Są wartości nadrzędne nad karierą, a wśród nich jest obywatelstwo własnego kraju Giorgi Margwelaszwili

- Ale nie mniej ważnym wyzwaniem jest walka z korupcją, niesprawiedliwością, niezreformowaną gospodarką, walka o realną decentralizację i budowę tego, o co ludzie walczyli podczas rewolucji godności na Majdanie - mówił Poroszenko. Saakaszwili, prezydent Gruzji w latach 2004-2013, doszedł do władzy na fali rewolucji róż z listopada 2003 roku. Były prezydent, który nie krył sympatii dla nowych, prozachodnich władz Ukrainy, kieruje międzynarodową radą konsultacyjną ds. reform stworzoną przy urzędzie prezydenta Ukrainy. W kraju prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/35

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: