Saakaszwili "poluje na grubą rybę". Gruziński zaciąg w Odessie

TVN24

Aktualizacja:
Micheil Saakaszwili został obywatelem Ukrainy i gubernatorem obwodu w Odessie

Nowym komendantem obwodowym milicji w Odessie na południu Ukrainy zostanie generał z Gruzji – oświadczył były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, który od końca maja jest szefem odeskiej administracji obwodowej.

Podczas pierwszej od objęcia tego stanowiska konferencji prasowej Saakaszwili zapowiedział bezwzględną walkę z przemytem i korupcją, wzmocnienie granic z separatystycznym Naddniestrzem i duże zmiany kadrowe w administracji. Na miejsce zwolnionych 26 szefów władz rejonowych (powiatowych) Saakaszwili zamierza powołać ludzi wyłonionych w otwartym konkursie.

- Naszym celem jest przekształcenie Odessy w najbezpieczniejsze miasto Ukrainy – powiedział, informując, że na czele milicji w obwodzie stanie jego rodak. Będzie to były wiceminister spraw wewnętrznych Gruzji Gia Lordkipanidze, z którym Saakaszwili współpracował jako prezydent. Szef obwodu odeskiego zwrócił się do władz w Kijowie o szybkie wprowadzenie w jego regionie nowej służby patrolowej, formowanej obecnie na Ukrainie w ramach przygotowań do powołania policji. - Potrzebujemy jej na sezon turystyczny – wyjaśnił.

Będzie walczył z korupcją

Saakaszwili oświadczył, że w administracji obwodowej zostanie uruchomiona telefoniczna linia antykorupcyjna, i poprosił mieszkańców, by zgłaszali władzom przypadki łapownictwa. Uściślił przy tym, że nie interesują go informacje o małych łapówkach, "w wysokości 500 hrywien". - Polujemy na grubą rybę – uprzedził. Zapowiedział, że w Odessie powstanie centrum administracyjne - jedno miejsce, w którym można będzie załatwić całe spektrum spraw: od rejestracji narodzin dziecka i założenia firmy do wyrobienia paszportu czy uzyskania pozwolenia na budowę. To także ma pomóc w zwalczaniu korupcji.

Saakaszwili podkreślił, że jednym z jego najważniejszych zadań będzie przywrócenie porządku prawnego na granicy między Ukrainą a Naddniestrzem, które sąsiaduje z obwodem odeskim. - Ta swawola powinna się zakończyć. Z tego terytorium płynie kontrabanda, narkotyki, broń, nadchodzi destabilizacja, nic dobrego. Dlatego jest to zarówno kwestia bezpieczeństwa wewnętrznego, jak i naszych interesów gospodarczych – oświadczył.

Z Gruzji do Odessy

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko mianował Saakaszwilego gubernatorem obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym 30 maja. Przed nominacją nadał mu ukraińskie obywatelstwo. Poroszenko oświadczył wówczas, że oczekuje, iż pod rządami Saakaszwilego zmiany w obwodzie odeskim będą widoczne w ciągu jednego roku. Podkreślił, że region ten odgrywa ważną rolę w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Komentatorzy uznali decyzję o mianowaniu Saakaszwilego za sensacyjną i przypuszczają, że jego zadaniem będzie przekształcenie obwodu odeskiego we wzorzec reform dla innych regionów. Były prezydent Gruzji miałby także doprowadzić do ograniczenia wpływów, które ma w tym obwodzie skonfliktowany z Poroszenką oligarcha Ihor Kołomojski. W Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: