Świat

Saakaszwili oficjalnie szefem administracji obwodu odeskiego

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oficjalnie przedstawił w Odessie nowego szefa administracji obwodu, Micheila Saakaszwilego. - Będę z zainteresowaniem przyglądać się wszystkiemu, co będzie się działo na tej ziemi - zapowiedział Poroszenko, który był inicjatorem mianowania byłego prezydenta Gruzji na to stanowisko.

Ukraiński przywódca oświadczył, że oczekuje, iż pod rządami Saakaszwilego zmiany w obwodzie odeskim będą widoczne w ciągu jednego roku. Podkreślił, że region ten odgrywa ważną rolę w zachowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Zadania dla Saakaszwilego

- Ale nie mniej ważnym wyzwaniem jest walka z korupcją, niesprawiedliwością, niezreformowaną gospodarką, walka o realną decentralizację i budowę tego, o co ludzie walczyli podczas rewolucji godności na Majdanie - mówił Poroszenko.

Komentatorzy uznali decyzję o mianowaniu Saakaszwilego za sensacyjną i przypuszczają, że jego zadaniem będzie przekształcenie obwodu odeskiego we wzorzec reform dla innych regionów. Były prezydent Gruzji miałby także doprowadzić do ograniczenia wpływów, które posiada w tym obwodzie skonfliktowany z Poroszenką oligarcha Ihor Kołomojski. Pojawiają się nawet głosy, że Gruzin objął obwód odeski, by pokazać tam swą efektywność, a następnie zostać premierem Ukrainy.

Sensacyjna nominacja

Kandydaturę Saakaszwilego na szefa administracji obwodowej w Odessie wysunął rząd, jednak - jak napisał w piątek na Facebooku rzecznik Poroszenki Swiatosław Cehołko - była to odpowiedź na inicjatywę prezydenta.

W piątek informację o kandydaturze byłego prezydenta Gruzji na szefa odeskiej obwodowej administracji państwowej potwierdził wiceszef administracji ukraińskiego prezydenta Wałerij Czałyj. Wskazał, że rząd przedstawia swoje propozycje, a decyzja należy do głowy państwa.

W sobotę Petro Poroszenko podpisał stosowne rozporządzenie.Przedstawił w Odessie nowego szefa administracji i wyraził przekonanie, że w najbliższym czasie można będzie obserwować rozkwit tego obwodu.

Z zarzutami zarzuty nadużycia władzy

Jak przekazała agencja Interfax-Ukraina, sam Saakaszwili na swoim Facebooku zamieścił w piątek wpis, w którym zapewnił o swej sympatii dla Odessy i opublikował słynną piosenkę Marka Bernesa o tym mieście "Barki pełne cefali".

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji w latach 2004-2007 i 2008-2013. Po dymisji mieszkał w Nowym Jorku, na Ukrainie kieruje międzynarodową radą konsultacyjną ds. reform. W kwietniu odmówił objęcia stanowiska wicepremiera w rządzie Arsenija Jaceniuka. W Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem zeszłego roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku.

Informację o nominacji Saakaszwilego skomentował m.in. premier Rosji Dmitrj Miedwiediew.

"Saakaszwili szefem obwodu odeskiego. Cyrk trwa. Biedna Ukraina" - stwierdził Miedwiediew.

Autor: db/tr,mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości