Świat

Dostawa groźnych rosyjskich S-300 "w trakcie"

Świat

Jedyne dotychczas odpalenie z greckiego systemu S-300
MO GrecjiS-300 w końcu trafią do Iranu? Na nagraniu odpalenie zestawu na wyposażeniu greckiej armii

Iran powiadomił, że Rosjanie rozpoczęli dostawy do tego kraju zaawansowanych zestawów przeciwlotniczych S-300. Kwestia dostaw tej broni mocno niepokoi m.in. USA i Izrael.

Według ministerstwa obrony Iranu "ostatnie doniesienia medialne" mówiące o problemach z rosyjskimi dostawami nie są prawdziwe, a proces ten już trwa. "Wykonawcze etapy dostawy systemu są wykonywane na podstawie wcześniej podpisanego kontraktu" - podała, cytując komunikat ministerstwa, agencja Fars.

Inne irańskie źródła, ani Moskwa nie potwierdziła tych informacji.

Problematyczny kontrakt

Rosja - mimo obiekcji Stanów Zjednoczonych i Izraela - podpisała w 2007 roku wart 800 milionów dolarów kontrakt na dostarczenie Iranowi systemu S-300. Kontrakt nie był jednak realizowany, gdyż Moskwa postanowiła współdziałać z Zachodem ws. wymuszenia na Teheranie negocjacji ws. jego programowi atomowemu, choć oenzetowskie sankcje nałożone na Iran nie zabraniały sprzedaży S-300. W odpowiedzi Teheran złożył pozew do sądu arbitrażowego w Genewie wart 4 mld dolarów.

Gdy porozumienie było już na wyciągnięcie ręki, Moskwa zmieniła zdanie. 14 sierpnia wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że "decyzja o możliwym dostarczeniu rosyjskiego systemu ziemia-powietrze S-300 do Iranu została już podjęta przez prezydenta [Władimira - red.] Putina i trwa negocjowanie kwestii technicznych umowy". Dekret Putina Wcześniej, w połowie kwietnia bieżącego roku, prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, na mocy którego anulował zakaz dostarczenia Iranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300.

Szef MSZ Siergiej Ławrow wyjaśnił, że po tym, jak Lozannie uzgodniono ramy polityczne ostatecznego porozumienia z Iranem (podpisanego ostatecznie 14 lipca w Wiedniu) w sprawie jego programu nuklearnego i zniknęła konieczność utrzymywania rosyjskiego embarga. Teheran zapowiedział, że rakiety trafią do Iranu jeszcze w 2015 roku.

Zaniepokojenie z powodu anulowania przez władze rosyjskie zakazu dostarczania Iranowi systemów S-300 wyraziło kilka państw, w tym USA i Izrael, a także Unia Europejska.

S-300 to zaawansowany system przeciwlotniczy zdolny do śledzenia celów w promieniu 200 km.

Autor: mtom / Źródło: Times of Israel, Fars, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA) | Vitaly V. Kuzmin

Tagi:
Raporty: