Świat

"Tak naprawdę nigdy nie istniały". Dziesiątki tysięcy "sardynek" na ulicach Rzymu

Świat

[object Object]
Wiec "sardynek" w RzymieANGELO CARCONI | PAP/EPA
wideo 2/2

Dziesiątki tysięcy ludzi wzięło udział w pierwszym wiecu "sardynek" w Rzymie. Uczestnicy sprzeciwiają się prawicowej włoskiej Lidze Matteo Salviniego. Według organizatorów na pierwszą manifestację w Wiecznym Mieście przybyło około 100 tysięcy osób, z kolei policja mówi o 35 tysiącach.

Ruch ten zawiązał się spontanicznie w listopadzie w Bolonii na znak protestu przeciwko zajmującej pierwsze miejsce w sondażach opozycyjnej Lidze, która za cel stawia sobie przejęcie władzy w regionach, gdzie w przyszłym roku odbędą się wybory samorządowe.

Symbolem manifestantów, przede wszystkim młodzieży, stały się sardynki jako małe, poruszające się w wielkich ławicach bezbronne ryby w opozycji do byłego wicepremiera Salviniego, prezentowanego jako rekin.

Rzym jest kolejnym miastem, gdzie odbyły się pokojowe i kolorowe manifestacje "sardynek". Wcześniej dziesiątki tysięcy osób były na wiecach ruchu we Florencji, Mediolanie i Turynie.

Rzym protestuje

Lider nieformalnego ruchu, 32-letni Mattia Santori, mówił w stolicy Włoch, że tak, jak w Bolonii i w innych miastach, place stały się miejscem protestu przeciwko "dyskryminacji" i "ponuremu suwerenizmowi". - Tak naprawdę sardynki nigdy nie istniały, na placach były wszędzie osoby, które są w stanie odróżnić politykę od marketingu - mówił pochodzący z Bolonii Santori.

Wśród postulatów ruchu wymienił anulowanie dekretu w sprawie bezpieczeństwa, zaostrzającego politykę migracyjną, uchwalonego z inicjatywy Salviniego jako szefa ministerstwa spraw wewnętrznych, a także to, by politycy nie prowadzili nieustannie kampanii wyborczej. Ponadto apelował o to, by ministrowie kontaktowali się z obywatelami wyłącznie poprzez kanały instytucjonalne, co było wyraźną aluzją przede wszystkim do przywódcy Ligi, który jako wicepremier korzystał z mediów społecznościowych, gdzie wygłaszał codziennie oświadczenia.

- Niech prasa podaje informacje zgodne z faktami - mówił nieformalny lider "sardynek". Apelował też o wykluczenie przemocy z języka polityki.

Następnie Santori oświadczył, że wie z przeprowadzonych sondaży, że 99 procent sympatyków ruchu nie chce, by przekształcił się on w partię polityczną.

"Nie damy się zapuszkować" - to jedno z haseł, jakie widniało na transparentach na placu świętego Jana na Lateranie. Uczestnicy trzymali rysunki ryb wycięte z kartonów.

"Zmieńmy razem naszą piękną Italię"

Pozytywny stosunek do "sardynek" mają ugrupowania obecnej koalicji rządowej, czyli Ruch Pięciu Gwiazd i centrolewicowa Partia Demokratyczna. Lider demokratów Nicola Zingaretti, komentując wiec, wskazał, że "piękny, pełen pasji Rzym prosił o zdrową politykę".

"Zmieńmy razem naszą piękną Italię" - to przesłanie, jakie skierował do przeciwników Salviniego.

Z kolei burmistrz Wiecznego Miasta Virginia Raggi z Ruchu Pięciu Gwiazd podziękowała "sardynkom za energię, jaką wniosły do miasta".

Matteo Salvini nie skomentował manifestacji. Zapowiedziano, że w niedzielę będzie w Bari na południu na wiecu Ligi pod hasłem: "Wyzwolić Apulię".

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości