"Greta jest twoim Bogiem" i kukła zwisająca z mostu

TVN24

Aktualizacja:

Włoska policja prowadzi dochodzenie w sprawie kukły, która zawisła na jednym z rzymskim mostów. Kukła najwyraźniej przedstawia szwedzką aktywistkę klimatyczną, 16-letnią Gretę Thunberg.

Kukle z długimi warkoczami i narzuconym na nią ponczo towarzyszył przyczepiony do mostu napis po angielsku "Greta jest twoim Bogiem".

Policja prowadzi dochodzenie pod kątem gróźb pod adresem aktywistki. Solidarność ze Szwedką wyraziło wielu włoskich polityków, między innymi burmistrz Rzymu Virginia Raggi.

20 sierpnia 2018 roku 15-letnia wówczas Szwedka zrezygnowała ze szkolnych zajęć i z transparentem "Strajk szkolny dla klimatu" poszła protestować pod budynkiem Riksdagu. Od tej pory, co piątek, od początku roku szkolnego konsekwentnie opuszczała zajęcia w szkole i kontynuowała jednoosobową pikietę dla klimatu.

Od tamtej pory Greta Thunberg stała się twarzą klimatycznego strajku młodych na całym świecie. Jest też faworytką bukmacherów w wyścigu o Pokojową Nagrodę Nobla. We wrześniu zabrała głos podczas szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. - Nie powinno mnie tu być. Powinnam być w szkole po drugiej stronie oceanu. A jednak przychodzicie do nas, młodych ludzi, po nadzieję. Jak śmiecie? Ukradliście moje marzenia, moje dzieciństwo swoimi pustymi słowami, a jednak jestem jedną z tych, która miała szczęście – mówiła.

Autor: mtom / Źródło: ENEX