"Rzeźnik z Mauthausen" nie żyje. Ciało znaleźli 20 lat temu w Egipcie

Bundesarchiv/wikipedia.orgNiemieccy oficerowie wizytują obóz koncentracyjny Mauthausen

"Doktor Śmierć", Aribert Heim nie żyje - ogłosił oficjalnie niemiecki sąd, choć ciało nazistowskiego lekarza znaleziono już w 1992 roku w Egipcie. "Rzeźnik z Mauthausen" miał torturować i zabić setki więźniów, głównie Żydów w obozie na terenie Austrii.

Sąd w Baden Baden orzekł, że "nie ma żadnych wątpliwości", iż ciało znalezione w 1992 roku w Egipcie należy do Ariberta Heima.

Bestialskie morderstwa

Urodzony w 1914 roku w Austrii Heim zajmował drugie miejsce na liście najbardziej poszukiwanych zbrodniarzy III Rzeszy.

Jako lekarz w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w bestialski sposób zabijał więźniów, m.in. wstrzykując im w serce benzynę i inne trujące substancje. "Operował" ich też bez znieczulenia.

Po wojnie Heim pracował jako lekarz w Baden Baden. Według różnych źródeł, mógł tam przebywać nawet do lat 60-tych. Potem uciekł za granicę. Ostatnie lata życia spędził w Kairze pod przybranym arabskim nazwiskiem. Zmarł na raka jelit.

Obóz śmierci

W obozie koncentracyjnym Mauthausen Niemcy przetrzymywali ok. 200 tysięcy ludzi, z czego jedną czwartą stanowili Polacy. W dniu wyzwolenia obozu przez żołnierzy amerykańskich 5 maja 1945 roku przy życiu pozostawała niespełna połowa więźniów.

Więźniowie obozu byli klasyfikowani przez nazistów jako "Żydzi", "radzieccy jeńcy wojskowi", "Cyganie", "elementy antyspołeczne", "przestępcy", "polscy bandyci", "homoseksualiści" i "czerwoni".

Autor: adso//gak / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv/wikipedia.org

Pozostałe wiadomości