"Format normandzki zderza się z trudnościami"

Świat

Aktualizacja:

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział we wtorek, że przygotowania do szczytu czwórki normandzkiej nie mogą być na razie prowadzone, ponieważ nieustannie zmienia się stanowisko jednej ze stron. W poniedziałek strona rosyjska oświadczyła, że Ukraina wysyła sprzeczne sygnały.

CZYTAJ TAKŻE: "Nie dla kapitulacji, nie dla amnestii". Tysiące osób na Majdanie>

- Obecnie nie można prowadzić przygotowań, ponieważ oczekiwania jednej ze stron nieustannie się zmieniają - powiedział dziennikarzom rzecznik Krema Dmitrij Pieskow. - Gdy jedna ze stron twierdzi, że ma jakieś nowe podejście, format normandzki zderza się z pewnymi trudnościami w kontekście przygotowania takiego szczytu - dodał.

W poniedziałek strona rosyjska oświadczyła, że to Ukraina wysyła sprzeczne sygnały.

Konflikt w Donbasie

Przełomowe spotkanie w formacie normandzkim przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec w celu uregulowania konfliktu w Donbasie było początkowo zapowiadane na wrzesień, następnie na październik. Na początku miesiąca strona rosyjska poinformowała jednak, że szczyt nie odbędzie się do końca października i że nie ma jeszcze konkretnych dat.

Jako warunek szczytu Rosja w ostatnim czasie stawiała podpisanie przez Ukrainę tzw. formuły Steinmeiera zakładającej przyznanie kontrolowanemu przez separatystów Donbasowi specjalnego statusu. Przedstawiciele Ukrainy dokument podpisali.

Format normandzki rozmów na temat Donbasu to negocjacje przedstawicieli czterech państw, tzw. czwórki normandzkiej. Po raz pierwszy rozmowy w tym gronie, na szczeblu głów państw, odbyły się latem 2014 roku, gdy przywódcy brali udział w obchodach 70. rocznicy lądowania aliantów w Normandii.

Jeśli do szczytu dojdzie, będzie to pierwsze spotkanie tego formatu na najwyższym szczeblu od trzech lat i jednocześnie pierwsze osobiste spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z nowym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Konflikt w Donbasie trwa od kwietnia 2014 rokuAdam Ziemienowicz / PAP

Autor: asty / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: