Rządząca koalicja chce wspólnego opodatkowania dla par homoseksualnych


Rządzące w Niemczech partie chadeckie CDU i CSU zapowiedziały, że do końca czerwca doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy, zapewniającej parom homoseksualnym prawo do wspólnego rozliczenia podatkowego, jak w małżeństwach heteroseksualnych.

Ostateczne głosowanie nad projektem ustawy odbędzie się 28 czerwca - zapowiedział przewodniczący klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder w piątek po posiedzeniu frakcji w Berlinie. Poinformował, że decyzję podjęto ogromną większością głosów, przy trzech przeciwnych i jednym wstrzymującym się.

Oznacza to zwrot w polityce chrześcijańskich demokratów, odrzucających dotychczas zrównanie praw rejestrowanych związków partnerskich z tradycyjnymi małżeństwami. Zmian w prawie, zmierzających do równouprawnienia par homoseksualnych wraz z prawem do adopcji dzieci, domagały się od dawna partie opozycyjne - SPD, Zieloni i Lewica, a także koalicyjny partner CDU/CSU - FDP.

Orzeczenie Trybunału

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek, że pary tej samej płci, zarejestrowane jako związki partnerskie, powinny mieć prawo do wspólnego rozliczania podatków, tak samo jak małżeństwa heteroseksualne. Nierówne traktowanie homoseksualnych związków partnerskich jest niezgodne z konstytucją - orzekli sędziowie w Karlsruhe. TK nakazał ustawodawcy jak najszybszą zmianę zakwestionowanych przepisów podatkowych. Nowelizacja ma działać wstecz, począwszy od 1 sierpnia 2001 roku, czyli od czasu, gdy geje i lesbijki mogą rejestrować w urzędzie stanu cywilnego związki partnerskie.

Kauder podkreślił, że jego partia nadal odrzuca adopcję dzieci przez pary homoseksualne. - W tej kwestii decydować musi dobro dzieci, a nie widzimisię dorosłych - uzasadnił. Jak dodał, zmiana przepisów, uwzględniająca wyrok TK z lutego, rozszerzający uprawnienia par jednopłciowych do adopcji dzieci, nie jest ze względu na brak czasu możliwa przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu. Szef klubu parlamentarnego podkreślił, że chrześcijańscy demokraci będą nadal chronić małżeństwo i rodzinę. Poinformował dziennikarzy, że podczas posiedzenia klubu powiedział: - Dla nas małżeństwo homoseksualne nie istnieje. Są z jednej strony małżeństwa, a z drugiej jednopłciowe związki partnerskie. W lutym Trybunał w Karlsruhe rozszerzył uprawnienia homoseksualistów do adopcji dzieci. Sędziowie orzekli, że gdy jedna osoba w związku homoseksualnym ma wcześniej adoptowane dziecko, to druga może je też adoptować. Po tej decyzji zwolennicy zrównania praw związków homoseksualnych z małżeństwami rozpoczęli w CDU kampanię na rzecz szybkiej zmiany przepisów, jednak Angela Merkel ucięła wówczas dalszą dyskusję.

Vincent i Bruno powiedzieli sobie "tak". Francja ma pierwsze małżeństwo homoseksualne
Vincent i Bruno powiedzieli sobie "tak". Francja ma pierwsze małżeństwo homoseksualneFakty TVN

Autor: mtom/k / Źródło: PAP