Rząd pomagał ETA?


Hiszpański sędzia Eloy Velasco wysunął mocne oskarżenia. Według niego wenezuelski rząd współpracował z baskijskimi separatystami i kolumbijskimi rebeliantami. Jak twierdzi, te dwie grupy spiskowały m.in. w celu zabicia obecnego prezydenta Kolumbii Alvaro Uribe.

Velasco swoje zarzuty przedstawił w opublikowanym w poniedziałek 26-stronicowym akcie oskarżenia.

Hiszpański sędzia zarzucił w nim sześciu członkom baskijskiej separatystycznej organizacji ETA, którzy w większości uciekli do Ameryki Łacińskiej oraz siedmiu członkom Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) różne przestępstwa. Wśród nich znalazł się terroryzm i spisek w celu zamordowania kolumbijskich osobistości, w tym obecnego szefa państwa.

Dowody na współpracę rządu

Jak napisał Velasco, rozpoczęte w 2008 roku w Hiszpanii śledztwo dostarczyło dowodów na "współpracę wenezuelskiego rządu z FARC i ETA".

Sędzia wskazał, że kluczową osobą odpowiedzialną za kolaborację ETA i FARC jest członek ETA, Arturo Cubillas Fontan. Mężczyzna żyje w Wenezueli i zajmował stanowisko w rządzie prezydenta Hugo Chaveza.

Współpracują od lat

Według Velasco, ETA i FARC działają wspólnie od 1993 roku.

Hiszpański sędzia jest zdania, że członkowie ETA szkolili się w obozach FARC, a z kolei członkowie kolumbijskiej partyzantki podróżowali do Hiszpanii, próbując zabić z pomocą ETA byłego prezydenta Kolumbii Andresa Pastranę i obecnego szefa tego państwa Alvaro Uribe. Kiedy miało dojść do ataku na kolumbijskiego przywódcę? Tego Velasco nie zdradził.

Agencja AFP poinformowała, że planowano również zabić panią ambasador Kolumbii w Hiszpanii w latach 2002-2008, Noemi Sanin, obecnego wiceprezydenta Francisco Santosa i byłego burmistrza Bogoty Antanasa Mockusa.

Według agencji AP, śledztwo w sprawie powiązań ETA i FARC z wenezuelskimi władzami oparto głównie na e-mailach z komputera byłego przywódcy FARC, Raula Reyesa, który zginął w ataku kolumbijskiej armii na obóz FARC w Ekwadorze w marcu 2008 roku.

Organizacje terrorystyczne

Zarówno ETA jak i FARC figurują na amerykańskiej i unijnej liście organizacji terrorystycznych.

Źródło: PAP, lex.pl