TVN24 | Świat

Harry i Meghan stracą ochronę w Kanadzie

TVN24 | Świat

Autor:
asty/rzw
Źródło:
Reuters

Kanadyjski rząd poinformował, że służby tego kraju nie będą zapewniać ochrony brytyjskiemu księciu Harry'emu i jego żonie Meghan od momentu, gdy para ostatecznie i oficjalnie przestanie pełnić rolę wyższych rangą członków rodziny królewskiej. Ma to nastąpić formalnie 31 marca.

Kanadyjska Królewska Policja Konna asystowała londyńskiej policji metropolitalnej w celu zapewnienia ochrony księciu i księżnej Sussex Harry’emu i Meghan "okresowo" od listopada, gdy para rozpoczęła pobyt w Kanadzie – oświadczył minister bezpieczeństwa publicznego w Ottawie.

W momencie, gdy Harry i Meghan przestaną pełnić role wyższych rangą członków rodziny królewskiej, nie będą jednak już mieli zapewnionej ochrony opłacanej z publicznych pieniędzy. Jej koszt szacuje się na miliony dolarów. "W związku z tym, że książę i księżna podlegają międzynarodowej ochronie, obecnie Kanada ma obowiązek zapewnienia ochrony na odpowiednim poziomie" – oświadczył w czwartek kanadyjski rząd. "Ochrona zostanie zniesiona w najbliższych tygodniach, w związku ze zmianą ich statusu" – zapowiedział.

Książę Harry i księżna MeghanNorthern Ireland Office/Wikimedia CC BY 3.0

Wizyta księcia w Wielkiej Brytanii

Książęca para przestanie formalnie pełnić funkcje 31 marca. Do tego czasu Harry, sam lub wraz z Meghan, weźmie udział jeszcze w kilku wydarzeniach. Przebywający obecnie na Wyspach Brytyjskich książę w środę wziął udział w konferencji na temat podróżowania w sposób nieszkodzący środowisku naturalnemu.

Brytyjska rodzina królewskaPAP/Adam Ziemienowicz, Maria Samczuk

Autor:asty/rzw

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Northern Ireland Office/Wikimedia CC BY 3.0