Świat

Runął most na Słowacji. 4 osoby zginęły, 14 rannych

Świat

Aktualizacja:
Zawalił się most na Słowacji
ENEXZawalił się most na Słowacji

Cztery osoby poniosły śmierć, a 14 zostało rannych, w tym trzy ciężko, wskutek zawalenia się nowo budowanego mostu nad autostradą D-1 w Levoczy na Słowacji. Konstrukcja, przerzucona estakadą nad górską doliną, runęła podczas betonowania.

Rzecznik Krajowej Spółki Autostradowej (NDS) Marcel Janoszik poinformował, że "dwie osoby zginęły przygniecione stalową konstrukcją, a trzecia zmarła w śmigłowcu podczas transportu do szpitala. 15 ludzi zostało rannych, w tym pięciu ciężko". Kilka godzin później podano, że w szpitalu w Koszycach zmarła czwarta osoba.

Do zdarzenia doszło około. godz. 14.30. W wielogodzinnej akcji ratunkowej, oprócz dwóch śmigłowców, brało udział kilkadziesiąt karetek z całego regionu oraz 14 jednostek straży pożarnej. Rannych przetransportowano do szpitali w okolicznych miejscowościach - m.in. Popradzie, Levoczy i Koszycach - donosi Sme.sk.

"Pogrzebani pod szczątkami wiaduktu"

Wiadukt zarwał się na odcinku 50 m między dwiema podporami. Elementy stalowo-betonowej konstrukcji runęły w dolinę z wysokości 30 m. W tym czasie na moście pracowało 20 robotników. Z wypowiedzi naocznych świadków wynika, że robotnicy zostali pogrzebani pod szczątkami wiaduktu. Większość budowlańców pochodziła z miejscowości Lendak.

Przyczyna nieznana

Rzecznik NDS poinformował, że na razie nie wiadomo, co mogło spowodować tę katastrofę budowlaną.

Most był częścią autostrady D1 na odcinku łączącym Janovce i Jabolonov. Rzecznik NDS, które jest inwestorem tej konstrukcji, stwierdził, że instytucja ta nie ponosi odpowiedzialności za ten wypadek. Wykonawcami obiektu są dwie firmy: Váhostav-SK oraz Bogl i Krysl. Ta druga firma stawiała też wiadukt nad torami kolejowymi w Bogdance koło Ostrawy, który zawalił się w sierpniu 2008 r. na przejeżdżający ekspres Comenius relacji Kraków-Praga, powodując śmierć ośmiu osób. Wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł. Niedokończona wciąż autostrada D-1, to najdłuższa autostrada na terenie Słowacji, łącząca zachód ze wschodem kraju. Prowadzi od Bratysławy przez Trnavę, Trenczyn i Żylinę do granicy z Ukrainą. Po dokończeniu ma mieć 517 km.

Autor: mon//kdj / Źródło: PAP, spectator.sme.sk

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/TV MARKIZA