Trzy centroprawicowe partie utworzą rząd w Rumunii

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Niespełna trzy tygodnie po wyborach parlamentarnych w Rumunii uzyskano porozumienie w sprawie utworzenia koalicji rządowej. W jej skład wejdą trzy proeuropejskie centroprawicowe partie - Partia Narodowo-Liberalna (PNL) byłego premiera Ludovica Orbana, sojusz USR-PLUS oraz Związek Węgrów w Rumunii (UDMR).

- Chcemy szybko dać Rumunii rząd, który przeprowadzi reformy mające na celu modernizację kraju - powiedział przywódca liberałów Ludovic Orban, który po niedawnych wyborach parlamentarnych zrezygnował z funkcji premiera, ma jednak nadzieję na utworzenie nowego rządu.

6 grudnia wybory do rumuńskiego parlamentu wygrała socjaldemokratyczna PSD, która uzyskała prawie 30 proc. poparcia, jednak to nie wystarczyło do objęcia rządów. PNL uplasowała się na drugim miejscu z 25,57 proc. głosów, zaś na trzecim sojusz ugrupowań Związek Ocalenia Rumunii (USR) i Partia Wolności, Jedności i Solidarności (PLUS) - 15,5 proc. UDMR uzyskał 6 proc. głosów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zapowiadał wówczas, że centroprawicowe ugrupowania mają wystarczającą liczbę głosów, aby utworzyć rząd koalicyjny. Obecnie partie te mają łącznie 244 mandaty na 465 mandatów w obu izbach parlamentu.

Funkcję tymczasowego premiera sprawuje były minister obrony, emerytowany generał Nicolae Ciuca, wyznaczony przez Iohannisa. - Jestem pewien, że powstanie stabilny i oddany interesom obywateli rząd - powiedział Ciuca.

Autor:asty//now

Źródło: PAP