Minister obrony tymczasowym premierem Rumunii

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Prezydent Rumunii wyznaczył ministra obrony, emerytowanego generała Nicolae Ciucę na tymczasowego premiera tego kraju. Dotychczasowy premier Ludovic Orban podał się w poniedziałek do dymisji, po przegraniu przez jego partię PNL wyborów.

Kierujący od listopada 2019 roku mniejszościowym gabinetem Ludovic Orban podał się w poniedziałek do dymisji po tym, jak jego Partia Narodowo-Liberalna (PNL) zdobyła drugie miejsce w niedzielnych wyborach parlamentarnych, uzyskując - po podliczeniu około 95 procent oddanych głosów - około 25 procent poparcia. Pierwsze miejsce zajęła opozycyjna wobec PNL Partia Socjaldemokratyczna (PSD), na którą oddano około 30 procent głosów.

Ludovic Orban zadeklarował, że będzie teraz pracował nad stworzeniem koalicji parlamentarnej bez socjaldemokratów. W jej skład prawdopodobnie wejdzie sojusz USR-PLUS, który zajął trzecie miejsce, zdobywając około 15 procent poparcia. W nowym parlamencie znajdzie się również prawicowy Sojusz Jedności Rumunów (AUR), na który oddano 9 procent głosów, oraz reprezentujący mniejszość węgierską Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UDMR) - 6 procent.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Nicolae Ciuca przejął obowiązki premiera w nocy z poniedziałku na wtorek. Będzie je pełnił najwyżej przez 45 dni, do czasu, gdy nowo wybrany parlament wybierze nowy rząd. 53-letni Nicolae Ciuca był zawodowym wojskowym, uczestniczył w misjach zagranicznych m.in. w Afganistanie i Iraku. W latach 2015-19 był szefem sztabu generalnego rumuńskich sił zbrojnych. Od 2019 roku jest ministrem obrony tego kraju.

Tymczasowy premier zadeklarował we wtorek, że jego priorytetem podczas sprawowania tej funkcji będzie walka z epidemią COVID-19 w Rumunii, w tym organizowanie szczepień przeciwko koronawirusowi i łagodzenie będącego następstwem pandemii kryzysu finansowego - relacjonuje portal Balkan Insight.

We wtorek władze Rumunii poinformowały, że w ciągu ostatniej doby na COVID-19 zmarło 213 chorych - to najwyższy dzienny bilans ofiar śmiertelnych epidemii od momentu jej wybuchu. Wykryto też 7 439 nowych zakażeń SARS-CoV-2. W Rumunii infekcję koronawirusem zdiagnozowano łącznie u 524 675 osób, ponad 416 tys. z nich wyzdrowiało, 12 660 zmarło. W szpitalach przebywa 12 571 chorych na COVID-19, 1276 z nich na oddziałach intensywnej terapii.

Autor:asty//now

Źródło: PAP