Świat

Rubel oficjalną walutą samozwańczej republiki

Świat

ShutterstockSłużby ukraińskie informują, że Rosja ma zasilić tegoroczny budżet samozwańczej republiki

Od 1 marca rosyjski rubel stanie się oficjalnym środkiem płatniczym w Ługańskiej Republice Ludowej - ogłosiły władze tej samozwańczej republiki na wschodzie Ukrainy. Wcześniej na okupowanym terytorium był dopuszczany także obrót ukraińskimi hrywnami, amerykańskimi dolarami i euro.

"Rubel zostanie uznany za oficjalny środek płatniczy w Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL) w celu stabilizacji systemu finansowo-pieniężnego, a także w związku z realizacją transakcji finansowych w republice przeważnie w rosyjskich rublach" - głosi oświadczenie miejscowych władz.

Zgodnie z komunikatem "Ługański Bank Państwowy ma codziennie podawać oficjalny kurs rosyjskiego rubla w stosunku do hrywny, dolara i euro".

Rozliczają się w rublach

Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Rosja przekaże do budżetu ŁRL w I kwartale bieżącego roku ponad 11 miliardów rubli (ponad 5 miliardów hrywien).

Ukraiński portal Depo przypomniał, że ługańscy rebelianci zaczęli się rozliczać w rosyjskich rublach jeszcze we wrześniu 2015 roku. "Wtedy oprócz rosyjskich rubli na okupowanym terytoriach był dopuszczany także obrót ukraińskimi hrywnami, amerykańskimi dolarami i euro. Przepisy sprzed dwóch lat zostały unieważnione" – napisał portal depo.ua.

18 lutego prezydent Władimir Putin wydał dekret o uznawaniu w Rosji paszportów wydawanych przez prorosyjskich separatystów w Donbasie, w tym w ŁRL i samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej (DRL). Strona rosyjska uważa, że dekret ten jest zgodny z porozumieniami mińskimi.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: tas / Źródło: PAP, depo.ua

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: